V souvislosti s činností gangu je dále prověřováno dohromady 39 případů krádeží bankomatů s celkovou škodou až 70 milionů korun.

K vyšetřování více než tří desítek případů krádeží bankomatů na území celé republiky zřídila policie speciální vyšetřovací tým „Without Borders“. Jeho cílem bylo objasnit závažnou trestnou činnost, sériově páchané krádeže automatů, ke kterým začalo docházet koncem roku 2006.

„Od konce roku 2006 do současné doby tým rozpracovával krádeže bankomatů v rámci Severomoravského, Východočeského, Severočeského, Jihomoravského, Středočeského kraje a v Praze“ uvádí vedoucí speciálního týmu plk. JUDr. Jan Noga a dodává: „první případ jsme zaznamenali v Liberci.“

Bankomat vytrhli a odvezli celý

Tehdy, koncem listopadu 2006, zloději ukradli bankomat České Spořitelny v Penny marketu v Liberci. S využitím těžké techniky vytrhli bankomat ze země, naložili jej do automobilu a s celým z místa zmizeli. „Tento případ z listopadu roku 2006 z Liberce je jedním z prověřovaných případů. A nejen tento, ale i další podobně spáchané krádeže bankomatů na Liberecku,“ poznamenala ke zmíněnému případu mluvčí Služby kriminální policie a vyšetřování při Policejním prezidiu Pavlína Kopecká.

Krátce po této krádeži totiž podobně byl napaden i bankomat v libereckém Kauflandu, který se zlodějům ukrást nepovedlo. Avšak v březnu 2007 si to vynahradili krádeží bankomatu z Tesca na Kunratické ulici v Liberci. I tyto případy stále kriminalisté vyšetřují a prověřují. Spolu s těmito skutky se zabývají desítkami dalších krádeží. Prokázány již byly skupině případy z Prahy – Letňan, Neratovic, Mladé Boleslavi, Přerova a Velkého Týnce.

Všechny přitom mají stejné jmenovatele. Jde právě o systém provádění krádeží. Nejčastěji si zloději vybírali bankomaty v nákupních centrech, peněžních ústavech v menších městech, a to bez ohledu na to, jestli byly objekty technicky zabezpečené, nebo hlídané ostrahou. U objektu prorazili vstupní dveře a dovnitř vjeli osobním autem. Bankomaty z ukotvení vytrhávali lanem nebo vyražením z ukotvení. Bankomat naložili do auta a z místa trestného činu zmizeli během 2 až 3 minut.

„V případě pronásledování nezastavovali a záměrně do nás najížděli,“ uvádí zástupce vedoucího týmu Without Borders Václav Staněk a dodává: „zjistili jsme, že při krádeži byli pachatelé proti nám ozbrojeni samopaly a dýmovnicemi.“ V případě, že se policie dostala při pronásledování hodně blízko, zloději vyhazovali z auta kovové ježky.

Čtyři jsou za mřížemi, dva unikají

Nad skupinou pachatelů sklapla klec před několika dny. Realizace akce Patrona byla spuštěna 9. prosince a trvala šest dní. Zapojili se do ní více než tři stovky policistů.

Nyní je obviněno šest mužů z trestného činu krádeže dílem dokonaným i nedokonaným, ve stádiu pokusu a z trestného činu poškozování cizí věci. „Jedná se o nebezpečné recidivisty, jeden z nich byl už desetkrát soudně trestán,“ uvedl vyšetřovatel akce Patrona Radek Fischer. Jeden z šestice pachatelů si momentálně odpykává trest ve vězení za jiné skutky, tři jsou ve vazbě, zbývající dva jsou zatím na útěku. Zlodějům hrozí tresty odnětí svobody od pěti do dvanácti let.