Výslechem svědků pokračoval dnes v Liberci soud s bývalým reprezentantem v motocyklovém trialu Jaroslavem Šrédlem. Za pokus o vraždu, nedovolené ozbrojování, nebezpečné pronásledování a výrobu drog mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Osmatřicetiletý muž se podle státního zástupce loni v květnu pokusil trýznivým způsobem zavraždit svou tehdejší přítelkyni. Střílel po ní prý z pistole a téměř ji uškrtil na laně. Šrédl všechna obvinění odmítá.

Vyhrožoval prý, že dívce uřízne prst

Podle obžaloby zaútočil na čtyřiadvacetiletou ženu 30. května večer ve svém domě v Nerudově ulici v Novém Boru - Arnultovicích na Českolipsku.
„Dal mi pěstí, spadla jsem na zem a ještě do mě kopal a pak odešel,“ popsala napadení žena. „Pak mi vyhrožoval, že mi uřízne prst, že si můžu vybrat který, že nebudu muset nosit ty svoje prstýnky a lakovat si nehty, pak po mně ten nůž hodil,“ řekla.

Údajně na ženu i párkrát vystřelil

Na mladou ženu bývalý závodník také vystřelil. „Nevím kolikrát, schoulila jsem se na zemi,“ popsala. Při rekonstrukci se ukázalo, že výstřelů bylo sedm.
Ženu pak Šrédl podle obžaloby násilím odtáhl vedle a vložil jí pistoli do úst. „Pořád po mně chtěl, abych mu řekla pravdu a já nevěděla jakou, nevěděla jsem, co chce slyšet,“ plakala mladá žena před soudem.

Když jí zbraň z pusy vyndal, chvíli ji prý škrtil oběma rukama. „Odtáhl mě do kotelny, kde visela smyčka přes trubku topení, visela tam už dřív,“ řekla soudu.
Smyčku jí dal kolem krku, vytáhl ji nahoru. Pak ztratila vědomí.

„Nevím, jak jsem se z toho dostala, probrala jsem se na zemi v kotelně, nevěděla jsem, kde jsem, nemohla jsem se dostat pryč, lezla jsem po čtyřech,“ doplnila. Mladá žena se Šrédlem po údajném útoku rozešla a odjela na dovolenou. Napadení ohlásila až s tříměsíčním zpožděním, když ji Šrédl dál pronásledoval, navštěvoval ji v zaměstnání nebo jí posílal textové zprávy. „Hrozně jsem se ho bála,“ rozplakala se žena.

Šrédl ale všechna její obvinění razantně odmítá. „Je to nesmysl,“ zhodnotil výpověď mladé ženy obžalovaný. Již dříve vypověděl, že toho dne dívku vůbec neviděl a večer strávil na návštěvě u své matky v nedaleké České Lípě. Podle soudního znalce si ale žena všechno vymyslet nemohla. „Následky, které měla po škrcení a bezvědomí, může takhle popsat jen ten, kdo je skutečně zažil,“ řekl znalec.

Ve Šrédlově novoborském domě se později našlo několik nelegálně držených zbraní. Podle obžaloby měl také co do činění s drogami. Do loňského září prý „uvařil“ více než 300 gramů pervitinu, určeného k prodeji, a ještě větší množství efedrin hydrochloridu, ze kterého se droga vyrábí. Šrédl popírá, že by kdy vyráběl drogy nebo je bral.

Jiná dívka: spory neřešil násilím

Ani ke zbraním se nechce znát. Jeho dlouholetá přítelkyně, s níž se zhruba dva měsíce před údajným pokusem o vraždu další dívky rozešel, dnes soudu řekla, že u něj nikdy žádné zbraně neviděla, ani o drogách nic nevěděla. „Spory neřešil násilím, nikdy mě neuhodil,“ řekla soudu tato mladá žena.
Líčení bude pokračovat v pátek projekcí záznamu rekonstrukce a fotografií z místa činu. Soud bude číst další znalecké posudky.