Maximální možný trest, který obžaloba žádala, včera zazněl z úst předsedy senátu libereckého okresního soudu. Rok výslechů a prověřování důkazů, v nichž hrály roli i policejní odposlechy, zpečetil pro exšéfa liberecké policie Miroslava Dvořáka čtyřletý nepodmíněný trest. Současně podle rozsudku nesmí Dvořák deset let pracovat u policie.

Další policisty vězení minulo

Vyslechnout rozsudek si bývalý ředitel policie k soudu nepřišel. Jeho obhájce Eduard Bruna si ponechal osmidenní zákonnou lhůtu na rozmyšlenou, jestli se odvolá. Rozsudek tudíž dosud nenabyl právní moci.

Obžalováni byli i další tři policisté, někdejší podřízení Miroslava Dvořáka. Dva odešli ze soudu s podmíněným trestem na 18 měsíců a zákazem pracovat u policie 2 roky. Třetího obžalovaného policistu soud osvobodil.

Dvořákovi hrozilo původně až 8 let vězení. Za nejzávažnější pochybení označil předseda senátu například to, že exředitel požadoval úplatek v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti aut u škol. Podle soudu žádal 250 tisíc korun, jinak prý projekt zastaví.

Dle rozsudku se Dvořák také pokusil o smazání přestupku, kterého se dopustil hejtmanův náměstek Martin Sepp (ČSSD), když ve Frýdlantu překročil povolenou rychlost v obci o 49 kilometrů v hodině. „Je zarážející, že na fotografiích z policejního radaru byla SPZ auta náměstka nečitelná, zatímco ukazatelé, které stály dál za automobilem, šly přečíst snadno,“ komentoval tento bod obžaloby předseda senátu.

Podle soudu Miroslav Dvořák také používal služební vozy pro soukromé účely, a to například pro přepravu piva a stavebního materiálu. Ke svým soukromým záležitostem Dvořák nejen podle soudu zneužíval služebních vozidel, ale také přitom používal pracovníky policie v jejich pracovní době. Například požádal policisty, aby odvezli starou porouchanou pračku z bytu jeho sestry a přivezli sem novou, a ještě ji zapojili. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie podle výroku předsedy senátu zaměstnal při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie Borný ve Starých Splavech.

Rozházeli statisíce bez dokladů

„Policie zde není od toho, aby se její někteří lidé obohacovali,“ zdůraznil předseda senátu. Soudní přelíčení trvalo zhruba rok a spis má 26 svazků. „Není to poprvé, co se ze svých činů před soudem zpovídali policisté, ale poprvé jich bylo tolik najednou,“ poznamenal s tím, že pod vedením Miroslava Dvořáka bylo například v areálu Borný rozházeno za 3 roky několik stovek tisíc korun z veřejných zdrojů. Ani koruna se z těchto peněz, které dodal jako dotaci stát, ale neobjevila v účetnictví. „Je zarážející, že to ministerstvu nevadí,“ zhodnotil soudce.

Podvodu se bývalý policejní šéf dopustil v případě sponzorského daru 100.000 korun od společnosti Sport Games Win, který měla dostat liberecká pobočka mezinárodního policejního sdružení IPA. Dvořák si ale podle soudu peníze ponechal.

Někdo mne chtěl umlčet, říká Dvořák

Bývalého ředitele soud zprostil obžaloby jen v jednom bodu, v případě údajného trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Soudce v dalším bodě kladl bývalému policejnímu šéfovi za vinu také to, že zjišťoval citlivé informace o různých lidech. „Při určení výše trestu bylo přihlédnuto k tomu, že bývalý ředitel páchal trestné činy delší dobu,“ zdůraznil předseda senátu. „V jednom z bodů došlo ke zjevnému propojení policie a politiků, kteří si z policistů udělali svůj servis,“ dodal.

Kromě policistů byli obviněni i dva lidé mimo policii. Ty už dříve soudce viny zprostil. Státní zástupce se proti tomu ale odvolal. S odsouzením Miroslava Dvořáka byl státní zástupce spokojen. „Žádal jsem čtyři roky a ty bývalý policejní ředitel dostal. V drtivé většině bodů mé obžaloby došlo ke konstatování viny,“ řekl po vynesenírozsudku.

Rozsudek ale rozladil Dvořákova obhájce Eduarda Brunu. „Výrok soudu mne nepřekvapil. Dopadl tak, jak bylo vedeno celé přelíčení,“ zdůraznil s ironickým podtextem obhájce. „Nebyly akceptovány některé důkazy, které jsme soudu předložili a které by dokázaly naši nevinu,“ dodal s tím, že on pochopitelně pro exředitele žádal zproštění obžaloby. Miroslav Dvořák už dříve prohlásil, že je nevinný a že jeho obvinění je dílem mocných lidí z vyšších pater policie i politiky, kteří jej takto chtěli uklidit ze scény.

Konkrétní jména ale Dvořák nikdy neprozradil. „Celý proces je zmanipulovaný,“ bránil se v průběhu soudního líčení několikrát exředitel policie. Dvořák pracoval od 1. prosince 2003 do konce roku 2008 jako ředitel policie na Liberecku. Poté se stal vedoucím odboru vnější služby. Policejní inspekce ho zatkla předloni v únoru přímo v budově okresního ředitelství.

Průběh přípravného i soudního řízení Dvořák kritizoval. Opakovaně je označoval za komplot. „Bylo požadováno 71 svědků k výslechu, byli vyslechnuti pouze dva. Bylo požadováno 74 úkonů, nebyl proveden ani jeden. Byly předloženy veškeré důkazy, písemnosti předány, není reagováno a nikdo je nečetl,“ uvedl Dvořák v prohlášení, které včera rozeslal médiím.