„Já jsem se tady nerozkrájel kvůli dvaceti milionům kvůli deseti tisícům. Jako to ti říkám otevřeně.“ to je jen část nahrávky, která zachytila v roce 2010 rozhovor tehdejšího krajského radního Zdeňka Bursy (ČSSD) s Petrem Lajtkepem, jednatelem firmy, která vyhrála krajskou zakázku. Právě tato nahrávka měla být podle obžaloby hlavním důkazem toho, že si Bursa měl říct o téměř milionový úplatek.

Bursa však v úterý od soudu odešel bez trestu. „Máme za to, že se trestná činnost nepodařila prokázat,“ odůvodnila to soudkyně Eva Drahotová.

Nahrávku označila za diskutabilní a uvedla, že vede k několika možným interpretacím. „Politika je ošemetná věc a dějí se v ní různé věci. Na věc je možné pohlížet i jako na provokaci,“ dodala soudkyně.

Zdeněk Bursa byl předsedou hodnotící komise, která rozhodovala o výběru zhotovitele zakázky na zlepšení vytápění několika krajských organizací. Zakázku získala Lajtkepova firma, poté se oba muži sešli.

Nahrávku pořídil právě Lajtkep, nabídku úplatku ale nikomu neoznámil, policisté se k nahrávce dostali až o šest let později v souvislosti s vyšetřováním jiného případu.

SYSTÉMOVÁ ZÁLEŽITOST?

Státní zástupce Petr Hořín vinil Bursu z úplatkářství, navrhoval pro něj pětiletý trest a také finanční trest ve výši 500 tisíc korun. „Nahrávka dokládá, že jednání nebylo ojedinělé, že jde o systémovou záležitost,“ prohlásil. Bursa totiž na nahrávce používá termíny jako „u všech všeobecně se bavíme mezi pěti až deseti procenty“. Hořín se proto domnívá, že šlo jen o jeden případ z řady.

Po vynesení zprošťujícího rozsudku se státní zástupce na místě odvolal, nahrávku označil za zcela zřejmou. „Domnívám se, že v tomto případě nastalo to, co Nejvyšší soud nazývá extrémním rozporem při vyznění důkazů a jejich hodnocení,“ řekl Hořín.

Advokát Zdeňka Bursy zpochybňoval například zákonnost nahrávky. „Nejde jen tak z plezíru si někoho nahrávat,“ uvedl. Argumentoval také výpověďmi obou svědků – samotného Petra Lajtkepa a také Bursova spolustraníka, bývalého radního Martina Seppa. Ti svědčili v Bursův prospěch.

„Spokojenost je v případě zprošťujícího rozsudku pochopitelná, ale případ ještě neskončil a úplně spokojen budu, až bude spravedlnosti učiněno za dost,“ okomentoval rozsudek sám Bursa.

ŠOTOLA NEDORAZIL

Na úterní líčení opět nedorazil bývalý liberecký radní a bývalý Bursův spolustraník a asistent Roman Šotola. Ten měl vypovídat jako svědek, k soudu se však bez omluvy nedostavil. Šotola opakovaně nechodí ani k soudu v Jablonci nad Nisou, kde má stanout jako obžalovaný pro podvod.

Účastníci řízení proto na Šotolově svědectví dále netrvali. Redaktor Deníku však Šotolu shodou okolností v úterý krátce po skončení soudního líčení potkal v centru města. Svou neúčast na jednání vysvětlil psychickými problémy.