Podle obžaloby Vondruška na začátku 80. let, kdy působil v této věznici, bil politického vězně Jiřího Wolfa. Líčení bude pokračovat odpoledne výslechy dalších svědků. Za zneužívání pravomoci veřejného činitele hrozí Vondruškovi poslanci až deset let vězení.

"O fyzickém bití nic nevím, za 20 let jsem nic takového nezaregistroval," uvedl u soudu Ladislav Kulíček, který v Minkovicích pracoval v letech 1971 až 1990. Podle něj byl Vondruška ke kolegům vstřícný, kamarádský, dobrosrdečný. Neví ale, jak se choval k odsouzeným. "Nebyli jsme ve služebním styku," řekl. Vondruška měl podle něj u vězňů přezdívku pes filipes.

Kulíček byl stejně jako Vondruška na začátku 80. let ve věznici vychovatelem. Podle něj vychovatelé zbraně nenosili, u sebe neměli ani obušek či jiné donucovací prostředky. "Zbraně jsem vyfasoval, ale měl jsem je zamčené v šatně. Jako vychovatel jsem je nepotřeboval," řekl Kulíček. Obdobně to vypověděl i další bývalý vychovatel z Minkovic Miroslav Zembol, který tam působil také skoro 20 let.

"Nenosili jsme opasek ani obušek. Měl jsem jen slzotvorný sprej, nikdy jsem ho ale nepotřeboval," řekl. Vondrušku znal jen jako kolegu, s nimž nebyl často v kontaktu. "Byl pedantický, měl rád pořádek," řekl na jeho adresu. Ani on si nevybavuje, že by někdo vězně fyzicky bezdůvodně bil.

Liberecký soud Vondrušku už jednou zprostil obžaloby. Bývalí vězňové z Minkovic před dvěma lety před soudem popisovali otřesné podmínky v nápravném zařízení i trestání za neplnění náročných pracovních norem v závodu národního podniku Preciosa, nikdo ale nemohl přímo dosvědčit, že by Vondruška Wolfa bil. Hradecký krajský soud osvobozující verdikt zrušil, mimo jiné pro nedostatky v hodnocení důkazů.

Prvním, kdo před libereckým soudem vypověděl, že viděl někdejšího dozorce Vondrušku bít vězně, byl při minulém hlavním líčení bývalý vězeň z Minkovic Pavel Skramlík odsouzený za loupež. Vondruška od začátku obžalobu odmítá a výpověď Skramlíka považuje za lživou.