Podle něj chyběla vůle bývalého bachaře z Minkovic odsoudit. Smířit se s tím ale nehodlá, jak Deníku potvrdil nejen on, ale v telefonickém rozhovoru i momentálně nemocný Jiří Wolf.

Co míníte tím, že nebyla vůle Vondrušku odsoudit?
Třeba už před prvním stáním se písemně hlásil jako svědek Míla Petrovský z Plzně. Pak i na vlastní náklady přijel a chtěl svědčit. Ačkoli soud o tom věděl, nechal ho několik hodin čekat na chodbě… Byl to absolutní nezájem o svědky, kteří by do toho mohli vnést jasno.

Budete podnikat nějaké další kroky?
Samozřejmě. Sehnali jsme další svědky. Je jen otázkou, jestli žalobu podají všichni, nebo každý sólo. Zakládá se Výbor na odhalení teroru KSČ v lágru v Minkovicích. A ten bude organizovat další žalobu proti Vondruškovi a dalším. Zatím to bylo stavěno tak, že to byla msta politických vězňů. My ale máme i výpovědi „obyčejných kriminálníků“, kteří tam také dostávali pořádně zabrat. A to už nebude jen v té politické poloze.

A vy to nevnímáte politicky?
Samozřejmě že ano, po těch komunistických prasárnách to ani jinak nejde. Nepotrestané zlo se stává semeništěm dalšího zla. Je nepředstavitelné, aby se za tím udělala tlustá čára a konec.

Jaký je váš názor na zdůvodnění rozsudku?
Pro nezasvěcené lidi to mohlo znamenat, že Wolf si vymýšlí. Četly se tam posudky vězeňských psychiatrů na vězně, to byl tehdy nejlepší způsob, jak člověka naprosto degradovat. O Wolfovi mluvili jako o naprostém psychopatovi. Soudce také tvrdil, že něco jiného bylo v žalobě, a něco jiného pak zaznělo před soudem. Ale přece, když před soudem vyplynou nějaké nové skutečnosti, tak by je měl soud vzít v potaz, nebo ne?

Jiří Wolf, korunní svědek případu, dodal: „Že je Vondruška označen jako nevinný, neznamená, že je morálně čistý. Je stejným viníkem jako tisíce dozorců, kteří podporovali komunistický režim a dopouštěli se bezpráví na vězních. On byl součástí toho zločinného systému, takže před komunistickým soudem není vinen. Soud ho může osvobodit, ale nevinný není.“

ČTĚTE TAKÉ: