Členové nijak neorganizované skupinky si již vyslechly obvinění. Za prodej jim hrozí 8 až patnáct let vězení. Ale není to jediný případ trestného činu ohledně drog. Za rok 2010 policie zjistila 136 trestných činů, rovnou stovku dokázala objasnit.

Zadržení devítičlenné skupinky je pro policii úspěch. Dealeři totiž během své činnosti dokázali prodat více než 40 kilogramů marihuany. „Na prodeji této omamné látky vydělali zhruba 8 milionů korun,“ uvedla mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Že v prodeji marihuany byly velké peníze, potvrdil Deníku i zdroj, který si nepřál být jmenován. „Znám jednoho ze zadržených. Vydělal si statisíce,“ uvedl. Podle něj ale prodejci začali být trochu neskromní. „Myslím, že už to pak rozjeli až moc. Toho už si musela všimnout i policie,“ dodal zdroj.

Podle Suchánkové skupinu policisté sledovali bezmála rok. „Poté už jsme měli dostatek důkazů, abychom podezřelé zadrželi. Kriminalistům se podařilo zjistit a zadokumentovat celkem 107 případů distribuce marihuany,“ vysvětlila. Sedm z devíti zadržených je vyšetřováno ve vazbě. Ze 136 trestných činů policie objasnila stovku. Plných 64 z nich spáchali recidivisté, to znamená, že již v minulosti spáchali podobný trestný čin. Dvacet skutků mají na svědomí mladiství a děti.

V jednotlivých okresech má nelichotivé prvenství Liberec, kde bylo spácháno 48 trestných činů. V závěsu se drží Česká Lípa se 44. O polovinu skutků méně pak mají okresy Jablonec (23) a Semily (21). Statistika je podobná roku 2009, kdy bylo spácháno jen o jeden trestný čin více, tedy 136.

ZE STATISTIKY

Rok 2010
Počet činů 136
Objasněno 100

Rok 2009
Počet činů 135
Objasněno 111