"Do dnešního dne nemáme k události žádné nové poznatky, a tak opět vyzýváme svědky, aby pokud můžou, se přihlásili a pomohli nám objasnit dějovou linii celé události. Současně žádáme o pomoc všechny osoby, které mají nějaký záznam, aby nám jej poskytly," vyzývá mluvčí liberecké policie Adéla Fialová.

Případem se zabývají policisté z Obvodního oddělení Liberec - centrum, kteří již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Současně na celé události spolupracují s městskou policií a vyhodnocují kamerové záznamy.

Rvačky jsou běžné

Není to ale poprvé, kdy se porvala větší skupina lidí v dolním centru Liberce, neboť jsou v této části města kluby a k hospodským rvačkám tady běžně dochází. Avšak až tato událost vyvolala takový ohlas zejména proto, že ji řada lidí zachytila na videozáznam.

"To aby se člověk bál vycházet ven," rozčiluje se jeden z Liberečanů. Ten současně Deníku tvrdil, že má prý údajně státní policie zakázáno vyjíždět k událostem, ve kterých jsou zainteresovaní Ukrajinci a na místě proto vůbec nebyla. Policie však toto tvrzení důrazně odmítá. "Neřešíme, kdo je jaké státní příslušnosti, ale zajímá nás děj události a ten řešíme. Postupuje podle zákona, bez rozdílu," zdůrazňuje policejní mluvčí Fialová s tím, že i státní policie na místě nedělní rvačky zasahovala.

Lidé se kvůli události obrací i na primátora Liberce Jaroslava Zámečníka. "Zajímá otázka bezpečnosti večer ve městě vůbec někoho," ptá se primátora na sociálních sítích například Jan Resler.

Primátor Zámečník poukazuje na fakt, že na místo téměř okamžitě přijely dvě hlídky městské policie. "Ovšem toto je záležitost především státní policie, která má v kraji 1800 policistů, má lepší vybavení i techniku například pro rozpoznávání tváří a má možnost nasadit v případě nutnosti i zásahovou jednotku. To my nemáme a tyto možnosti nemá ani městská policie," vysvětluje Zámečník a zdůrazňuje, že všechny potřebné informace předali policii a současně i ministerstvu vnitra.

Policie. Ilustrační foto.
Na Soukenném náměstí se popralo několik lidí, policie hledá svědky potyčky

V souvislosti s noční událostí na Soukenném náměstí se vynořují i "zaručené" zprávy o řádícím gangu mladých a rvačkách na jiných místech Liberce. Jejich existenci vyvrací policie i zástupce města. Bitka mladých lidí u Severočeského muzea v Liberci, jak se nakonec ukázalo, nebylo žádné povyražení mladé partičky výtržníků, ale spor dvou chlapců o dívku a tedy ojedinělá záležitost. Ke rvačce zmíněného "gangu" na Tržním náměstí v parku nazývaném Mrtvolky, kde mělo podle tvrzení některých lidí dojít k závažnému zranění dvou mladých lidí, nedošlo. Nikdo s podobnými fatálními následky rvačky ani nebyl záchranáři či nemocnicí ošetřován, rovněž policie k podobné události nevyjížděla nebo ji nešetřila. "Pokud by se něco podobného stalo, dostali bychom minimálně zprávu od záchranné služby či z nemocnice. Nic takového ale neevidujeme," doplňuje policejní mluvčí.