Nechvalně proslulý doktor Jaroslav Barták se dál neúnavně snaží prodloužit si pobyt za mřížemi. U dnešního hlavního líčení, kde byl souzen za plánování několikanásobné vraždy a útěk, zaznělo, že je opět trestně stíhán. Tentokrát za pokus o podplácení zaměstnance věznice ve výši deset tisíc a nezákonné telefonáty manželce, které jsou posuzovány jako maření úředního rozhodnutí. Potvrdila to soudkyně Eva Drahotová. Ke spáchání obou přečinů mělo dojít v letech 2013-2014, kdy byl Barták umístěn ve věznici ve Stráži pod Ralskem.

Původně byl Barták stíhán i za výhrůžky a pronásledování bývalé manželky, u které se stále domáhal kontaktu a zároveň ji otevřeně vyhrožoval smrtí a únosem jejich syna. Tato obvinění byla pozastavena. U soudu to řekl, jak sám Barták, tak i jeho obhájkyně.

Náročný letecký manévr

Dnešní soud pokračoval výslechem svědků. Nejprve vystoupili bývalý i stávající ředitel vazební věznice Jan Hladík. Před senátem se projednávalo, zda byl Bartákův plán na útěk helikoptérou možný. „Vzhledem k tomu, že prostor určený pro vycházky vězňů není seshora zabezpečený, není vyloučené, že by tam mohla přiletět helikoptéra," vysvětlil také bývalý ředitel věznice Pavel Tůma. Podle něj by se však jednalo o velmi náročný letecký manévr. Jeho slova potvrdil i současný ředitel Jan Hladík.

Obtížný vězeň

Podle bývalého ředitele Tůmy byl Barták obtížný vězeň, který personál vystavoval velké psychické zátěži. „Byl konfliktní, odmítal plnit příkazy," vyjádřil se před soudem.

„Argumentoval, že je v ohrožení života," pokračoval Tůma, s tím, že to se nikdy neprokázalo. Před soudem se také řešilo, jak se do vězení dostalo nahrávací zařízení, na kterém Bartákův spoluvězeň pořídil důkazy o jeho plánech.

Hlavní líčení v této kauze bude pokračovat na konci února, kdy budou opět před soudem vypovídat znalci. Jaroslav Barták si momentálně odpykává dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek. Za plánování vydírání, trojnásobné vraždy a plánování útěku mu hrozí až dvacetiletý trest. Barták svou vinu popírá. Za nová obvinění, které bude řešit okresní soud v České Lípě, mu hrozí až šest let odnětí svobody.