Je totiž obžalován z plánování tří vražd a vydírání tří lidí. Včera před tribunálem vystoupili další znalci a svědci, kteří měli posoudit jeho psychickou způsobilost. Ke slovu se dostal i duchovní.

„Až ve vězení jsem si uvědomil, jaký jsem hříšník," kál se před soudem Barták. „Děvčatům jsem opravdu ublížil, ale co se týče druhé kauzy, je uměle vytvořená," reagoval doktor na slova kazatele Jana Valeše, který před včerejším soudem vypovídal v jeho prospěch.

„V druhé kauze ve skutečnosti do hloubky nejede," upozornil kazatel církve bratrské, který pracuje s vězni desítky let. „Souhlasím s panem generálem, že by na to byl příliš zbabělý," odkázal duchovní na slova jedné z potenciálních obětí, Andora Šándora. Sám Barták se ohradil, že by své svědomí nezatížil něčím takovým, jako je vražda.

TRPÍ PORUCHOU OSOBNOSTI

Před soudním tribunálem včera vypovídala také další soudní znalkyně z oboru psychiatrie, Eva Lednická. „Neshledala jsem žádnou duševní nemoc. Obžalovaný trpí poruchou osobnosti, což jej ale nezbavuje zodpovědnosti za jeho činy," zaznělo u hlavního líčení už poněkolikáté.

Lednická totiž ve svém posudku došla ke stejným závěrům jako její kolegové. „Prosazuje své zájmy bez ohledu na okolí, má problém s běžnými sociálními vazbami, je afektivní a přesvědčený o své výjimečnosti," dodala znalkyně.

U soudu svědčila i vězeňská psycholožka Petra Svatoňová, podle které by Barták mohl trpět depresivní pseudodemencí, nevyloučila však ani, že by obžalovaný své psychické potíže simuloval.

DALŠÍCH DVACET LET

Dnes by měl na přání obhajoby vypovídat další svědek. Zda padne rozsudek není jisté. Podle obžaloby měl Jaroslav Barták ve vazební věznici plánovat v roce 2013 vraždu tří vysoce postavených mužů, kterým se chtěl pomstít za své odsouzení.

K vraždám si měl objednat spoluvězně, který si ale jejich rozhovory natáčel na nahrávací zařízení v hodinkách. Peníze z vydírání dalších obětí chtěl údajně použít na útěk helikoptérou z vězení.

Pokud by soud shledal Bartáka vinným, mohl by se svůj dosavadní trest prodloužit až o dvacet let.