Hezké počasí a mnoho cyklostezek. To vylákalo řadu cyklistů vytáhnout své kolo ze sklepa. Jejich opečovávané kousky se ale často stávají terčem zlodějů. Od počátku roku jich zmizely desítky. „V celém Libereckém kraji evidujeme do pondělí 40 případů krádeží jízdních kol," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kola se nekradou jen z koláren, ztrácejí se i ze stojanů na ulici a před restauracemi. „Ke krádežím ve volném prostranství došlo v patnácti případech," dodala Suchánková.

Cyklisté by si měli svá kola více střežit. „Účinné zabezpečení proti zlodějům asi není žádné. Skutečně se vyplácí mít kolo neustále na očích," radil prodejce jízdních kol Martin Kolomazník.

Podle něj pokud jste v situaci, kdy kolo nemůžete mít v dohledu, vyplatí se odmontovat sedlo a nastavit přehazovačku na nejnižší rychlost. Takto alespoň případnému zloději zhoršíte nebo přímo znemožníte rychlý odjezd. „Největším rizikem je nechat kolo jen tak volně opřené o zeď, lavičku, sloup veřejného osvětlení či jiný objekt bez využití bezpečnostního zámku nebo jiného zabezpečovacího prvku. Takové kolo je velkým lákadlem pro zloděje, protože jej stačí pouze vzít a odvézt," uvedla mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.

I když máte kolo uzamčené, můžou vám ho ukrást. „Existují různé druhy zámků, ale všechny se dají přeštípnout. Rozdíl je pouze v jejich vzhledu a velikosti, účinnost je prakticky stejná," řekl prodejce jízdních kol Martin Kolomazník

Podle něj i dobře uzamčené kolo zloděj snadno ukradne. „Sám jsem byl svědkem toho, jak jsou zloději rychlí. Naproti naší prodejně byl cyklista u kadeřnice. Kolo si řádně uzamkl a vešel do kadeřnictví. Pak slyšel ránu, vyběhl ven a zloděj mu na jeho kole ujížděl," popsal Kolomazník s tím, že zámek ano, ale rozhodně se na něj nespoléhat a využívat ho jen na krátkou dobu.

V různých koutech republiky zřídili strážníci jako prevenci krádežím kol registr jízdních kol. V Liberci ale žádný takový není. „Vzhledem k současným cenám jízdních kol je většinou jeho krádež už trestní čin a nikoliv přestupek. To už spadá do kompetence státní policie. Registr by proto pro nás neměl moc význam," vysvětlila Bušková.

Před lety na Liberecku státní policie registr kol měla. „Byla to preventivní akce. Registr ale už nefunguje," dodala mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Cyklisté se ale nemusí bát, že by byli o tuto možnost prevence ochuzeni. Zdarma si můžou své kolo zaregistrovat třeba na webu vasekola.cz, kde samotní cyklisté sdílejí informace o kradených a znovunalezených kolech.