"Mával před ním papírem o amnestii a vysmíval se mu," uvedl Drahoňovský. Počínání amnestovaného muže odsoudil, zakročit proti němu ale policisté nemohou. Díky amnestii navíc podle Drahoňovského nemusí seniorovi vracet ani 20 tisíc korun, které od něj získal podvodem. "Senior je může vymáhat v občanskoprávním sporu, těžko se ale bude ve svém věku soudit," míní Drahoňovský.

Podle něj to není jediný případ v Turnově. Přímo policistům se vysmívá další muž, který se vyhýbal nástupu vězení a jehož chytili asi 14 dnů před Vánoci. "Na původní čin, za který byl odsouzen, se vztahovala amnestie. Nemohl být proto ani souzen za maření výkonu úředního rozhodnutí," uvedl Drahoňovský.

Lidé propuštění na svobodu na základě amnestie se v Libereckém kraji dopustili minimálně pěti trestných činů a čtyř přestupků. Amnestie například zachránila třiatřicetiletého muže od obvinění z trestného činu poté, co v jednom obchodu v Liberci ukradl žárovky. "V minulosti měl za krádeže trest obecně prospěšných prací, tento trest mu však byl při amnestii prominut. Krádež byla proto řešena jako přestupek," uvedla již dříve krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Menší trest hrozí i 19letému muži z Heřmanic na Liberecku, který v rodné vesnici ukradl mimo jiné švýcarský bajonet, ruský vojenský pracovní oděv a dvě vzduchové pušky. Nebýt amnestie, hrozilo by mu tříleté vězení, takto může dostat maximálně dva roky. Na Českolipsku zase řešili bizarní případ muže, který nemá kam jít a krade, aby se mohl vrátit zpět do vězení. Jeden amnestovaný se v Liberci stal obětí trestného činu, v centru města ho napadli tři muži a připravili o 11.000 korun.

Na základě amnestie, kterou vyhlásil prezident republiky Václav Klaus na Nový rok, bylo propuštěno z českých věznic 6344 lidí.