„Nechápu, že někdo alimenty neplatí. Je to přece vaše krev, to nejlepší, co vám z manželství zbylo,“ přemýšlí Jana Kadavá z Liberce. Přesto se najdou mnozí, kteří to tak neberou. A pozor, nejde jen o muže, placení alimentů se vyhýbají i ženy.

„Tak to už vůbec nechápu. Co je víc než dítě?“ ptá se Kadavá. Takoví lidé mohou mít problém s drogami, alkoholem, mohou mít i finanční těžkosti. Ale nejde jen o to, že by na alimenty neměli peníze, často platit prostě nechtějí. Takové případy posuzují policisté obzvlášť přísně.

Smutný případ se objevil v Jablonci. 39 letá matka dvou dětí se o ně nestará vůbec. Soud je svěřil babičce. „Na každé dítě má platit 500 korun, ani to však nedělá,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Děti tak o matku mohou přijít úplně. Hrozí jí dva roky za mřížemi.

Rekordmanem v neplacení alimentů je 37 letý tatínek z Doks. Svým dětem dluží 111 tisíc korun. Matce proto musí přispívat babička ze starobního důchodu. „Muž rodinu prostě ignoruje a platit výživné nehodlá. Již jsme ho obvinili ze zanedbání povinné výživy v té nejpřísnější možné sazbě,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Muž si může odsedět pět let. Další žena neplatička z České Lípy neposlala ani korunu na dceru a syna už od roku 2005. „Dlužná částka se vyšplhala na 50 tisíc korun a také ona bude zřejmě obviněna,“ sdělila Baláková.

Neuvěřitelných sto tisíc korun dluží na alimentech i 46 letý muž z Liberce, na své děti neplatí již více než čtyři roky. Výši alimentů po rozvodu stanoví příslušný okresní soud. Ten pak rozhoduje o případné výši trestu, pokud rodič výživné na děti neplatí.

Názory na neplacení výživného od lidí si můžete přečíst v anketě pod článkem.

ANKETA: Jak byste trestali rodiče, kteří neplatí alimenty?

Jana Klimešová
31 let, prac. kraj. soudu
S neplacením alimentů se v práci setkávám denně a myslím, že nejlepší by bylo strhávat peníze z platu.

Iveta Koprnová
46 let, prodavačka
Já bych na ně poslala exekutora, anebo je rovnou zavřela do vězení. Vždyť je to hrůza, je mi líto těch dětí.

Michal Procházka
34 let, kastelán
Nechme to na jednotlivcích a jejich svědomí. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě a každý dostane, co zaslouží.

Aneta Nevrklová
23 let, studentka
Trest bych nechala ve finanční rovině. Vymáhala bych peníze soudní cestou, dnes už to tak chodí.

Jitka Krucká
46 let, kamelotka
Zavřela bych je, ať si to odpracují ve vězení. Nebo bych je aspoň poslala dělat obecně prospěšné práce.