Šestatřicetiletý muž z Desné v Jizerských horách si v úterý po obědě u libereckého krajského soudu vyslechl rozsudek, který ho posílá do vězení na osm a půl roku. Na místě se se svým obhájcem ihned odvolal.

Obžalovaný měl v dubnu loňského roku v Hrádku nad Nisou v jednom z domů v Liberecké ulici znásilnit svou tehdejší manželku. Šlo o anální styk a poškozená žena má dodnes vážné následky. Její exmanžel jí totiž sexem roztrhl vnitřní svěrač konečníku, žena tak nemůže udržet stolici, a musela podstoupit operaci, při které jí lékaři vytvořili vývod ze střev.

Odsouzený ale znásilnění odmítá. „K ničemu jsem ji nenutil. Stalo se to při sexu, asi jsme použili špatný krém,” hájil se u soudu. Skutečně, dvojice použila místo lubrikantu pleťovou masku, podle soudního znalce to ale na toto zranění nemělo vliv.

Manželé se análnímu styku věnovali pravidelně, i proto se obhájce snažil soud přesvědčit, že nešlo o znásilnění, ale o dobrovolný sex. Poškozená ale u soudu tvrdila, že měl její manžel fyzickou převahu, a také jí měl vyhrožovat. „Buď to půjde po dobrým, nebo po zlým,” tvrdil jí.

Státní zástupkyně proto navrhla muže odsoudit na osm a půl roku do vězení. Obhájce chtěl trestní řízení zastavit, či obžalovaného zprostit obvinění.

Soudkyně se poté přiklonila ke státní zástupkyni. Souhlasila s ní v tom, že vina obžalovaného je prokázána.

Partnerské soužití dvojice nebylo vůbec idylické. Žena na svého muže podala kvůli znásilnění trestní oznámení už o pár měsíců dříve, ale nakonec je stáhla. Odsouzený muž navíc v roce 2004 dostal podmínku za její napadení. Tehdy manželku mlátil pěstmi a strkal na zem v jedné z restaurací. Další trestní oznámení na něj podal za napadení jeho bratr, ale i on je druhý den stáhl.

Poškozená žena bude mít po znásilnění trvalé následky, kterých se nezbaví do konce života. Kromě psychických potíží by měla absolvovat operaci konečníku, po které by ji měl svěrač opět začít fungovat, i poté, ale k minimální inkontinenci bude docházet.
„Ta žena je vyřazena ze sociálního života. Je odkázána na nošení inkontinenčních pomůcek, tedy plenek. Nemůže pracovat, sportovat. Může absolvovat jen krátké přesuny, nebude moci zvedat těžké předměty,” vypočítal soudní znalec Ladislav Horák.

Na otázku, zda může podobné poranění přirovnat k nějakému případu ze své praxe, řekl: „S ničím takovým jsem se nikdy nesetkal." Podle něj má operace, na kterou se se svým kolegou chystá, jen padesátiprocentní možnost úspěchu.

Kvůli tomu, že se odsouzený odvolal, případ nyní bude posuzovat soud vyšší instance.