„Dvě desítky policistů se zaměřovaly zejména na řízení pod vlivem alkoholu. Během pětihodinové akce, kdy policisté zkontrolovali 164 řidičů, neměl ani jeden z nich pozitivní dechovou zkoušku,“ potvrdila Vlasta Suchánková, tisková mluvčí liberecké policie.

I přesto však policejní hlídky nějaké prohřešky objevily. Jednalo se o přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. „Šlo celkem o patnáct řidičů, kteří na pokutách zaplatili téměř devět tisíc korun,“ vyčíslila Vlasta Suchánková.

Jak upřesnila, nejčastějším prohřeškem byl špatný technický stav vozu, a poté jízda bez použití bezpečnostních pásů. „Krom toho zkontrolovali policisté téměř šest desítek osob - ani jedna z nich neprocházela pátráním coby osoba hledaná či pohřešovaná,“ pokračuje liberecká policejní mluvčí. Na závěr upozorňuje řidiče, že další dopravně bezpečnostní akce zaměřené na jízdu pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek policisté již nyní připravují.

Na některých bezpečnostních akcích zaměřených na alkohol za volantem se společně s Policií České republiky podílí i Liberecký kraj, a to společným projektem s názvem Víkendy bez tolerance. Snaží se tak svojí měrou přispět k eliminaci tohoto nešvaru na silnicích kraje.

Nejvíce řidičů pod vlivem alkoholu při nich načapali zatím letos policisté v Liberci a na Českolipsku, a to šest při jednotlivých akcích. Jako vzorní řidiči mohou vypadat ti v Jablonci nad Nisou, kde alkoholový test neprokázal přítomnost alkoholu ani u jednoho z kontrolovaných řidičů. Nutno však podotknout, že zde jich policisté zkontrolovali nejméně, a to padesát.

„Podle výsledků akcí je zřejmé, že někteří řidiči i nadále nerespektují jedno z hlavních pravidel silničního provozu, a tak riskují životy své a životy ostatních účastníků provozu. Liberecký kraj proto bude ve spolupráci s Policií ČR a dalšími partnery pokračovat v projektech proti alkoholu za volantem i v tomto roce,“ uvedl Martin Sepp, náměstek hejtmana pověřený vedením resortu dopravy s tím, že Víkendy bez tolerance budou pokračovat i v roce 2009.

Jak dále podotkl, v tomto roce bude kraj připravovat i navazující projekt, jehož cílem bude vtažení širší veřejnosti do problematiky a silnější vnímání problému alkohol za volantem.

Liberecký kraj se rozhodl společně s policií řešit situaci s alkoholem za volantem poté, co statistiky za rok 2007 ukázaly, že Liberecký kraj obsadil mezi všemi ostatními kraji v České republice nelichotivou první pozici v procentuálním zastoupení dopravních nehod, při nichž se u některého z účastníků prokázal alkohol.