Jaké je přijít o peněženku s hotovostí, kartou na autobus či průkazem pojištěnce v tlačenici v obchodním domě už ví i třiadvacetiletý Petr z Liberce. „Je to bezmoc a zároveň vztek. O peníze až tolik nejde, ale toho lítání po úřadech,“ říká. O peněženku přišel při loňském vánočním shonu. „Znáte to, narvané obchody, neustále se musíte vyhýbat. Udělal jsem chybu a batoh, ve kterém mám peněženku, jsem nechal na zádech,“ pokračuje.

I podle policistů udělal Petr chybu, a to tu úplně největší. „Peněženku není rozhodně chytré nechávat v kapse bundy, kalhot nebo batohu. Zloději využívají naší nepozornosti a bez jakékoliv námahy či násilí nás okradou, aniž bychom cokoliv postřehli,“ uvádí mluvčí policie Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

Největší žně mají kapsáři v obchodních centrech, na různých trzích nebo v hromadné dopravě. Není nejlepším řešením odkládat kabelky a tašky do nákupních vozíků. Stačí jedno chvilkové pootočení při výběru zboží a už své věci nenajdete,“ varuje. Podle policistů je pro předvánoční období příznačný shon, roztržitost a nepozornost, proto by měl každý mít peněženku nebo kabelku neustále pod kontrolou. Kabelku pevně držet, peněženku dát do vnitřní kapsy a nejlépe ji uzavřít zipem.

Policisté nyní řeší dva čerstvé případy, kdy jim nešťastní lidé oznámili ztrátu peněženky. O drzosti zlodějů se přesvědčil i dvacetiletý mladík, kterého okradl kapsář při jízdě autobusem číslo 12.

Ani přední kapsa neochrání

„Peněženku mu nepozorovaně vytáhl z přední kapsy bundy. Kromě peněz v ní měl různé doklady osobní, ale i od auta. Škoda je v jeho případě sedm set korun,“ říká mluvčí. V dalším případě přišel muž o svou peněženku při nakupování v rochlickém Kauflandu. Tu měl s doklady a šesti tisíci v kapse mikiny.

Krádeže peněženek se objevují i na dalších místech v kraji. Například v Jablonci zapomnětlivý muž zloději svou peněženku přímo „daroval“. „Při nakládání nákupu do tašky peněženku odložil na odkládací pult a při odchodu z prodejny na ni zapomněl. Svůj omyl si vzápětí uvědomil, ale bylo již pozdě,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Byly v ní dva tisíce korun, platební karta a osobní doklady. V tomto případě však nemuselo jít o typického kapsáře, ale mohlo se potvrdit i známé přísloví o tom, že příležitost dělá zloděje.

Na zaplacení si musel půjčit

A ukradenou peněženku hlásí i Česká Lípa, i když tam se kradlo v baru. 62letý muž z Liberecka si tam totiž nechal batoh i s peněženku a odešel se nadýchat čerstvého vzduchu. „Když se vrátil, batoh se povaloval v rohu. Peněženka s více než čtyřmi tisíci korunami byla pryč,“ sdělila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Aby toho nebylo málo, muž si nakonec musel vypůjčit peníze, neboť musel zaplatit útratu.