Již téměř třicet lidí od počátku roku zadržela liberecké policie kvůli držení nebo distribuci rok.
V porovnání s loňským rokem jde o výrazný posun v práci kriminalistů. Podle tiskové mluvčí liberecké policie Vlasty Suchánkové je to zejména díky posílení počtu policistů, kteří se oblastí drog zabývají.
„Za celý loňský rok jsme obvinili tři desítky osob. Nyní už se této problematice věnují 4 kriminalisté, což je znát také na výslednosti. Každopádně lze říci, že veškeré odhalené případy jsou ukázkou dobré práce kriminalistů z této linie. Jedná se totiž o latentní trestnou činnost, to znamená skrytou. Policisté tuto trestnou činnost sami monitorují a vyhledávají,“ vysvětlila Vlasta Suchánková.
Z letošních zadržených osob se ve dvou případech jednalo o ženy. V průběhu měsíce července policisté odhalili jednadvacetiletou ženu, která se distribucí drog zabývala.
„Mladou ženu policisté zadrželi v místě jejího přechodného bydliště. Měli totiž poznatky, že se dívka věnuje protiprávní činnosti, což se také potvrdilo při domovní prohlídce,“ uvedla Vlasta Suchánková.
V neuklizeném bytě měla dívka amatérskou varnu na výrobu drog, na které v době příchodu policistů připravovala metamfetamin.
„Kriminalisté mladou ženu zadrželi a rovněž zajistili chemikálie, které používala k výrobě metamfetaminu, zhruba jeden gram právě vyrobené drogy a amatérskou varnu,“ sdělila Vlasta Suchánková.
Jak dále dodala, vše policisté poslali na odbornou expertízu. V bytě se také nacházel 36 letý muž, který byl několik dní předtím propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody, kde si odpykával trest za výrobu drog. Ten v celém případu figuruje jako svědek.
Zadržená žena se k trestné činnosti doznala a s policisty spolupracuje. Vyšetřování proti ní vedou kriminalisté na svobodě. V minulosti již byla vyšetřována za hospodářskou trestnou činnost, nyní jí přibude další specializace.
„Policejní komisař jí už obvinil z trestných činů nedovolené výroby a držení omamných psychotropních látek a distribuce drog. Soud může ženu, která je rovněž uživatelkou pervitinu, poslat až na pět let do vězení,“ uzavřela Vlasta Suchánková.