Ve statistikách policie nefiguruje jako trestný čin přes dvacet tisíc krádeží, které nedosahují výše 5000 Kč a jsou evidovány jen jako přestupky.

Severočeská policie eviduje za minulý rok 45 863 trestných činů, ale spolu s dalšími 23 133 majetkovými přestupky, tedy krádežemi do hodnoty 5000 Kč, byli lidé vystaveni téměř sedmdesáti tisícům útoků.

V některých okresech, jako na Teplicku, šlo v průměru o 24, na Ústecku, Chomutovsku 23 útoků denně. Na Děčínsku propočet na jeden den dosáhl počtu 22 a v Liberci 21 případů.

Neviditelná čísla

Podle statistik došlo v roce 2006 na Ústecku celkem k 5396 trestným činům, ale přestupky proti majetku (krádeže do 5000 Kč) představují dalších 2962 nahlášených krádeží. Dohromady jde o 8358 útoků na občany a firmy během roku. V průměru vychází celkem 23 případů na jeden den. O rok dříve průměr činil 23,5 případů, protože došlo k 8578 případům.

Letos je situace podobná. V polovině roku sice podle statistických dat v průměru připadalo 24 případů na den, ale koncem září poklesl přepočet počtů případů na den na 22. Do konce roku ale zbývá ještě přes měsíc.

Předvánoční shon je provázen tradičně vyšší aktivitou kapsářů a drobných zlodějů, takže kriminalita zůstane pravděpodobně na úrovni minulého roku.

Víme o tom

O problému s krádežemi skrytými v přestupcích ví i náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

„Přestupky skutečně jsou problémem. Podobně jako trestné činy i přestupky zatěžují policii, musí je vyšetřovat a jsou zátěží i pro obyvatelstvo. To, že zákonem byly majetkové činy do 5000 Kč přesunuty z trestných činů do přestupků, situaci neřeší.

Proto podle průzkumu veřejného mínění chtějí lidé více policistů v ulicích.

Nehlášené tisíce

Statistika by byla ještě vyšší, ale podle policejního psychologa Josefa Kováříka ze severočeské policejní správy a ústecké psycholožky Ilony Wölfelové se o více než polovině drobných krádeží policie ani nedozví.

„Pravděpodobně 60 procent krádeží lidé nehlásí, protože nevěří, že budou odhaleny. Lidé hlásí především události, při kterých se setkávají s určitou mírou agresivity nebo zloděje alespoň zahlédnou a mají určitou naději, že ho mohou identifikovat, pokud bude zadržen,“ uvedl Kovářík.

Pokud dosud došlo například na Ústecku od počátku roku k více než 2000 drobných krádeží, pravděpodobně nejméně další tisícovka případů nebyla občany vůbec nahlášena.