Podle státní zástupkyně způsobil škodu za více než 9,5 milionu korun především tím, že si objednal a odebral nábytek, výpočetní techniku a další zboží, ale dodavatelům za ně nezaplatil ani korunu. Obžalovanému hrozí až 12 let vězení. Při soudním líčení, které ve čtvrtek začalo, však Josef Šofr prohlásil, že se necítí být vinen ani v jednom bodě obžaloby.
Účetní specialista a předseda představenstva Komory účetních poradců a interních auditorů také údajně připravil 28 lidí a jednu střední školu celkem o 412 tisíc korun, když pro ně pořádal rekvalifikační kurzy podvojného účetnictví a tvrdil jim, že vydávané certifikáty mají mezinárodní platnost. „Není pravda, že bychom za nábytek nezaplatili ani korunu. Dal jsem 50 tisíc jako zálohu člověku, který údajně odkoupil náš dluh od dodavatele,“ prohlásil Josef Šofr.

Počítače údajně rozkradli

Důvod, proč účetní nezaplatil například ani za jeden z desítek odebraných počítačů, byl podle něj jednoduchý.

„Když mne policisté v naší pražské firmě zadrželi a vzali do vazby, nikdo majetek nezajistil. Zatímco jsem byl ve vazbě, výpočetní techniku, nábytek a další věci někdo rozkradl,“ vysvětlil obžalovaný.

Na to soudkyně Olga Fričová namítla, že počítače nakupoval mnohem dřív, než skončil ve vazbě, a z čeho je tedy chtěl platit, když žádné peníze na hotovosti neměl?

„Měl jsem příslib finančního daru 5 milionů od společnosti, jejíž jméno si teď nevybavuji. Faktury jsem chtěl zaplatit i z členských příspěvků a rovněž jsme plánovali, že požádáme o dotace na rekvalifikace a vzdělávání Evropskou unii,“ uvedl na svou obhajobu Šofr.

Podvody měl účetní specialista provádět od konce roku 2003 do začátku roku 2005. Rekvalifikační kurzy pořádal v České Lípě. „Mezinárodní certifikáty by začaly absolventům kurzů platit později,“ řekl.

Podle obžaloby Šofr dluží také dvěma lektorům přes 21 000 korun. „Nepředali mně výkaz odučených hodin, proto jsem jim nezaplatil,“ podotkl Šofr. „Nezaplatil jsem ani za pronájem prostor, ale to proto, že jsem ty prostory nakonec nevyužil,“ dodal obžalovaný, v jehož firmě pracovalo 80 lidí.

Proces pokračuje i dnes a bude trvat zřejmě několik dní, než soud vyslechne desítky svědků.