Letos od ledna do konce září se událo 4043 případů, kdy byly vykradeny automobily. Objasněno bylo do konce září 835 případů. Přitom v loňském roce za stejné období bylo vykradeno o něco méně vozidel. Konkrétně policisté řešili za prvních devět měsíců roku 3472 případů.
Auta jsou výkladní skříní pro zloděje
Příčinou toho všeho je přitom nedůslednost a zejména neopatrnost majitelů automobilů, kteří zbytečně zvyšují riziko krádeže. Nechávají věci bez dozoru nebo vystavené na očích všem v odstaveném autě anebo neočekávají, že zloději dokáží využít i chvilkové nepozornosti k obohacení.
Na podobnou věc například doplatil tento týden řidič, který nechal odemčený vůz na benzinové pumpě, kde se na krátkou dobu zastavil. Na zadní sedačce nechal odložený playstation, notebook a mobilní telefon. „Poté, co se vrátil po necelé půlhodině majitel vozu, byla sedačka prázdná. Způsobenou škodu si poškozený odhadl na dvacet tisíc korun. Majitel vozu tak bohužel doplatil na svoji nedůslednost, neboť rčení „příležitost dělá zloděje“ má své opodstatnění i v praxi,“ konstatovala k případu mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
Osobní doklady, technický průkaz vozidla, finance, autolékárničku, nářadí na běžnou údržbu vozidla a kanystr na benzín. O to se před pár dny obohatil zloděj také na Jablonecku, a to stejnou cestou. Vykradl automobil. Zajímavým lákadlem pro zloděje však bývají i obyčejné věci, jak se o tom mohli přesvědčit cizinci na Českolipsku. Ti zanechali ve vozidle odložené sako a i to lapku zlákalo.
„V noci se vloupal zloděj do zaparkovaného osobního vozidla, odkud vzniklým otvorem v okénku dveří vytáhl ze zadní sedačky pánské sako. V jeho kapsách pak našel bankovky v nominální hodnotě 1 tisíc euro,“ popsala incident z konce září mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Pro zloděje to tak bylo příjemné přilepšení, protože pravděpodobně šel pouze po odloženém svršku.
Desítky dalších případů pak řeší policisté každý týden, a přitom jim jde většinou předejít.
Radí řidičům, jak se bránit
K zamezení nárůstu počtu případů vykrádání vozidel slouží i preventivní kampaň, v jejímž rámci jsou řidiči informováni o tom, jak se chovat aby nebyli ochuzeni o majetek odložený ve vozidle. Informace jsou prostřednictvím informačních brožur rozšiřovány mezi veřejnost při různých akcích a k dostání jsou i preventivně – u informačních skupin Policie ČR.
V letácích se přitom majitel vozidla dozví nejenom co dělat před koupí automobilu a jak zjistit, zda není náhodou kradené, ale právě i informace o tom, jak se bránit vykradení vozu. Nebo snížit alespoň riziko jeho vykradení.