Nominovat člověka, který by si cenu zasloužil, mohou zájemci do 15. října. „Podmínkou je, že by neměl být profesionálem, policistou, záchranářem nebo lékařem a v uplynulých dvanácti měsících zachránil lidský život,“ uvedl Vítězslav Vurst, předseda správní rady Nadace ADRA. Každý, kdo ví o někom takovém, jenž by si nominaci zasloužil, může vyplnit nominační formulář dostupný na internetové adrese www.nadace–adra.cz. Dne 19. října pak bude vybráno pět příběhů, které budou zveřejněny na stránkách Deníků či v televizním pořadu Na vlastní oči a veřejnost pak bude o vítězi hlasovat. Vítěz bude známý 12. prosince tohoto roku.

„Zaměřit se chceme letos v rámci projektu na prevenci mezi mladými lidmi, proto u příležitosti udělování ceny uspořádáme semináře ve školách,“ poznamenal Vítězslav Vurst. V rámci seminářů chtějí s mladými lidmi hovořit právě na téma, zda se člověka v nouzi zastat a pomoci mu či nikoliv. „Chceme vést lidi k odvaze a touze pomáhat. Připravili jsme proto dlouhodobou kampaň, která bude motivovat veřejnost k občanské statečnosti v okamžicích, ve kterých jde o záchranu života,“ objasnil Vurst.

V rámci projektu byl zpracován také průzkum mezi lidmi, který ukázal, že na 21 % občanů neví, jak by se měli zachovat, kdyby byli napadeni. Naopak 65 % lidí má jasno v tom, jak se zachovat. I toto téma má být jedním z cílů kampaně.

Na prevenci přitom sází i Liberecký kraj, proto se k podpoře projektu Hrdinové mezi námi připojil. Liberecký kraj se chce rovněž v budoucnu zaměřit více na prevenci kriminality přímo v regionu. „Do budoucna chceme využít podpory ministerstva vnitra a v letech 2008 – 2011 vytvořit místo manažera pro prevenci kriminality, ale i pracovní skupinu a vytvořit fond, který by pomáhal v podpoře preventivních programů,“ doplnil k problematice hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.