K ohlášenému požáru rodinného domu vyráželi do části Heřmanice v Žandově jak profesionální, tak i dobrovolní hasiči. „Požár byl nahlášen na operační středisko pět minut před čtrnáctou hodinou. Operační důstojník vyslal na místo profesionální hasiče z České Lípy a dobrovolné kolegy ze Žandova a ze Staré Lípy,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZSLK) Iva Michalíčková.

Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že oheň vznikl v prvním patře domu a rozšířil se již do půdních prostor i na střešní konstrukci domu. Vlivem sálavého teplo došlo postupně k jeho rozšíření i do přízemí domu. „Vzhledem k rozsahu ohně bylo třeba povolat ještě posily. Dorazily jednotky SDH z Jezvé a Kamenického Šenova s dalšími cisternami a automobilový žebřík z Nového Boru,“ přiblížila další postup Michalíčková. Oheň se podařilo lokalizovat hasičům do hodiny po příjezdu na místo. „Aby bylo možné použít výškovou techniku, museli hasiči násilím vniknout na vedlejší pozemek. Další stanice pro čerpání vody byla zřízena na potoce, asi sto metrů vzdáleném od požářiště,“ popsala další postup zásahu mluvčí hasičů. Práci ve výškách pak komplikoval dým, a tak museli hasiči pracovat v dýchacích přístrojích. Oheň se povedlo zcela zlikvidovat až po šesti hodinách.

Dítě transportoval vrtulník

Jedním z obyvatel hořícího domu bylo také půlroční dítě. Kojence ještě před příjezdem hasičů nechali zdravotníci transportovat vrtulníkem do liberecké nemocnice, protože utrpělo popáleniny v obličeji.

Jeho zranění však podle všeho nejsou tolik rozsáhlá. „Podle informací lékařů by neměla být zranění dítěte závažná. V nemocnici si jej, vzhledem k jeho věku, nechali na pozorování. Zůstává tam s ním i maminka,“ informovala mluvčí Policie ČR v České Lípě Ivana Baláková.

Příčiny vzniku ohně se vyšetřují

Podle prvotních zjištění se jeví být příčinou vzniku ohně nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm. „Podle výpovědi obyvatelky bytu, žena při přikládání do kamen měla odběhnout ke svému dítěti a nezavřela dvířka kamen. Jiskry z kamen pak zapálily koberec a vybavení bytu,“ přiblížila pravděpodobnou příčinu vzniku požáru mluvčí HZSLK Iva Michalíčková.

Na vyšetřování se podílí také policie. „Musíme vyhodnotit příčiny vzniku ohně a případnou odpovědnost některé osoby. Momentálně prověřujeme okolnosti a uskuteční se také výslechy,“ upřesnila mluvčí policie Ivana Baláková. Teprve poté budou vyvozeny konkrétní závěry.

Na domě vznikla ohněm škoda za 350 tisíc korun. Uchránit se hasičům podařilo majetek v hodnotě rovného sta tisíc korun. Dům bude muset nyní také posoudit statik. Nicméně ještě v průběhu likvidace požáru se na místo katastrofy dostavil starosta Žandova, který nabídl postiženým lidem náhradní ubytování.