„Pachatelé si většinou vybírají rekreační objekty osamocené. Kolonie chat je bezpečnější, ale ani zde si chataři nemohou být v průběhu roku jisti. Krade se úroda, nářadí a cennější věci,“ upozorňují preventisté ministerstva vnitra. Lidé by proto před zazimováním měli právě cenné věci z objektů odnést, odvézt kola i třeba dražší nářadí a náčiní.

Pomůže nejen mříž či zámek

Zvolit by pak měl každý chalupář vhodné zabezpečení objektu, které by mělo odpovídat umístění domu. Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky. Ideální je, když mají spojení na nejbližší sousedy nebo rovnou na policii.

V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna apod. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost nebo na poplachový signál z instalované elektrické zabezpečovací signalizace a přivolat bezpečnostní agenturu, policii.

Pro zloděje hraje dlouhý čas

I přes různá bezpečnostní opatření se přesto dokáží zloději do objektů dostat a na majitele pak čeká nepříjemné překvapení. „ Poprvé je zvýšený počet nahlášených vloupání do chalup v zimních obdobích, když přijíždí lidé do chat kvůli lyžování. Druhá vlna je na jaře, když se do zazimovaných chalup vrací na letní sezonu,“ vysvětluje mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Jste-li přesto vykradeni, platí následující zásady :
– nevstupovat do objektu, může tam být ještě pachatel
– přivolat Policii ČR
– neuklízet po zlodějích
– vše důležité uvést do policejního protokolu
– je vhodné mít fotodokumentaci cenných věcí, zapsaná výrobní čísla výrobků a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou.