Čtyřdenní cvičení probíhalo v závěru uplynulého týdne společně s Jihočeskou záchranou brigádou kynologů na Lipně. Psi pátrali v napůl zřícených objektech bývalé Pohraniční stráže, ve vodě a v hustém porostu.
„Na Šumavě jsme upevňovali rutinní práci na suchu, ale především hledání ve vodě. U nás v Jizerkách nebo v Krkonoších k tomu nemáme vhodné tréninkové podmínky,“ uvedl psovod horské služby z Bedřichova Pavel Hořejší. Součástí výcviku byl převoz psů v rychlých člunech a následné hledání utopených v odlehlých místech lipenské nádrže. Utopence představoval speciální vzorek s imitací pachů mrtvoly.
Psi museli prokázat také dobrou fyzickou kondici, proto se i za vysokých teplot cvičilo denně ráno, odpoledne a nechybělo ani noční pátrání. Za naprosté tmy museli na zalesněné ploše označit osobu zapadlou v hlubokém příkopu, vyštěkat člověka uzavřeného v jednom z objektů a nalézt nešťastníka visícího na stromě. To vše za patnáct minut. Hledání člověka na stromě je dnes důležité, neboť horská služba často musí vypátrat a snášet piloty rogal a paraglidisty uvízlé na stromech.
Největší radost z výkonu svého psa měl asi jizerskohorský záchranář Aleš Rydval. Jeho labrador Merlin je u záchranářů nováčkem. „Začal jsem ho cvičit ve třech letech a letos se poprvé zúčastnil zimního a teď i letního soustředění. Je velmi chápavý a brzy si poradil i s nalézáním utonulých,“ komentoval psovod výkony svého začátečníka. V říjnu oba čekají první zkoušky, a pokud splní náročná kritéria, stanou se členy elitní jednotky kynologů Integrovaného záchranného systému ČR.
Merlin pak může tak být spolu s ostatními psy HS povolán k jakémukoliv pátrání po pohřešovaných osobách doma i v zahraničí.