Hlášení o podobných krádežích přijímají policisté několik denně. Pachatelé si nevybírají a berou, co vidí. „Ukradené věci většinou končí ve sběrných surovinách. Vykupující bohužel nemá ze zákona povinnost oznámit nabízené podezřelé předměty,“ řekla tisková mluvčí semilské policie Soňa Šídová.
Jedinou povinností vykupujících je zjistit totožnost člověka, který věci nabízí. To usnadní dopadnout pachatele. A to se policii daří. Po nahlášené krádeži policisté automaticky objíždějí místa, kde se zloději snaží svůj lup zpeněžit.
„Důležité pro dohledání je přesný popis zcizené věci. Pokud máme nezaměnitelné markanty, kolegové okamžitě vyjíždějí do sběren. Úspěšnost je poměrně vysoká,“ řekla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.
Jakmile ukradený předmět policisté najdou, jedou si ve většině případech pro pachatele najisto. Přesto se některým zlodějům daří nějakou dobu unikat. Ve výkupně se občas někdo prokáže ukradeným dokladem nebo se pachatel před policií skrývá.
„Nějaký čas bylo například vyhlášené pátrání po muži, který v loňském roce ukradl litinové rošty položené kolem stromů v Jablonci,“ uvedla příklad Dagmar Sochorová. Tento týden byl zadržen a vyšetřovatel mu sdělil obvinění z krádeže.
Specialisté na kovy ve sběrnách dostanou jen nepatrný zlomek z hodnoty ukradeného zboží. Pro výši trestu ale výkupní cena není rozhodující.
Při krádežích zloději neberou v úvahu, že v mnoha případech krádeží přímo ohrožují zdraví nebo životy lidí. „Kradou litinové poklopy nebo dráty signalizací u přejezdů. To jsou opravdu nebezpečné situace,“ potvrdila Soňa Šídová.
Mezi zloději se již našli i takoví hazardéři, kteří si troufli na dráty elektrického vedení, šplhají pro plechy do velkých výšek nebo rozebírají kovové nosné konstrukce budov.