Podobně dopadl třiašedesátiletý cestující, který přišel o peněženku a doklady v tlačenici při vystupování z vlaku. „Když vystupoval na hlavním nádraží, doslova se na něj navalil zezadu dav netrpělivých cestujících. Po krátké chvíli muž zjistil, že mu někdo z nich při těsném fyzickém kontaktu vytáhl z kapsy peněženku,“ popsala událost českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková a upozornila: „V tlačenicích podobného druhu, ať už se vytvoří v nákupních centrech před pokladnami či v hromadných cestovních prostředcích, je třeba mít se na pozoru před kapesními zloději“. Aktuální je toto varování právě nyní, kdy začíná letní sezóna a ve městech i dopravních prostředcích a na dalších veřejných místech se budou hromadit turisté i cestující. Vyplatí se proto dodržovat pravidla, která mohou pomoci nepříjemné zkušenosti s kapsářem zabránit.
Při procházkách a nákupech se vyplatí rozdělit peníze na menší částky, uschovat je a nosit je odděleně. „Nikdy nenechávejte peněženku a doklady na vrchu kabelky či nákupní tašky. V nákupním centru, obchodech a obchodních domech nikdy nenechávejte tašku či kabelku v prostoru nákupního vozíku a už vůbec ne v sedáku pro dítě,“ přibližuje část pravidel preventistka Policie ČR v Jablonci nad Nisou Dagmar Sochorová.
Ostražitost se vyplácí i v hromadných dopravních prostředcích. Kapsáři zde „pracují“ buď samostatně nebo ve skupinách, což je pro ně bezpečnější. Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu, který ji schová. Skupina se tváří, jako by k sobě nepatřila a vystupují většinou společně.
„Ženám doporučujeme mít ruku na zipu kabelky či tašky. Mládež by si měla dávat pozor na své batohy. Batoh na zádech v tlačenici není v bezpečí. Mužům doporučujeme uložit peníze a doklady do náprsní kapsy bundy či kabátu, která je na zip. Při delším cestování vlakem či autobusem platí stejná pravidla,“ vysvětluje policejní preventistka.