„Každý rok zaznamenává Drážní inspekce během července a srpna nárůst počtu sražených osob. Jen loni v létě bylo sraženo vlakem 54 osob (v červenci 26, v srpnu 28), přičemž roční průměr činí 22 osob/měsíc. Tato čísla obsahují také sebevraždy, které jsou však typické spíše pro listopadové a prosincové dny,“ potvrdil bilanci nehod náměstek generálního inspektora Jan Kučera z Drážní inspekce. Jeden z tragických případů se odehrál i vloni na Liberecku, kde kvůli nepozornosti rodiče zemřela po střetu s vlakem tříletá holčička. V celé zemi jen za první měsíce tohoto roku zemřelo na kolejích šestnáct lidí. Časté jsou i střety vozidel s vlakem, například v Alešově ulici v Jablonci nad Nisou se letos střetla souprava s osobákem už několikrát.
Z důvodu nárůstu nehod i s příchodem rizikového období prázdnin, přichází Drážní inspekce s preventivní kampaní zaměřenou na rizika, hrozící na dráze lidem, kteří porušují zákon a ohrožují tak i svůj život nebo zdraví. „V rámci kampaně vzniklo dvanáct varovných námětů, které výstižně a často i poměrně přímočaře naznačují, jak může člověk dopadnout, pokud se rozhodne např. ignorovat výstrahu na železničním přejezdu, ušetřit čas chůzí přes koleje nebo přímo po trati,“ vysvětluje Jan Kučera. Preventivní letáky upozorňují i na rizika týkající se tramvajové dopravy.
V průběhu dubna také proběhla společná akce DI a Policie ČR na železničních přejezdech, která potvrdila nezodpovědné chování účastníků silničního provozu.
DI vytipovala několik desítek přejezdů, kde nejčastěji dochází k nehodám, a Policie ČR na základě těchto podkladů vybrala 36 přejezdů, kde monitorovala chování řidičů. Při kontrole zjistila celkem 82 přestupků, což představovalo pochybení přibližně každého patnáctého řidiče.