Petr Pernička, který je obžalován z nezákonného zahraničního obchodu se zbraněmi a dalším vojenským materiálem, včera poprvé vypovídal před soudem. V minulosti se totiž skrýval na britských Panenských ostrovech a v Kanadě. V Čechách proti němu bylo v době projednávání kauzy vedeno řízení jako proti uprchlému.

Jak uvedl při své včerejší výpovědi před soudem Petr Pernička, v cizině se skrýval ze strachu o svůj život a o život své rodiny. Do České republiky se vrátil v současné době právě kvůli hlavnímu líčení.

Oběť podvodu?

Při odpovědích na dotazy státního zástupce Petr Pernička zdůraznil, že se stal obětí podvodu. Manažeři liberecké firmy Agroplast Petr Pernička společně s dalším obžalovaným Zbyňkem Švejnohou se měli podle obžaloby v průběhu devadesátých let dopustit nezákonných obchodů bez potřebného povolení a licence od Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

Celková suma nezákonných obchodů, kterých se měl podle obžaloby Petr Pernička dopustit, se vyšplhala na osmdesát milionů amerických dolarů.
Letadlo plné MIGů

Jeden z kontraktů, z něhož je vinen i Zbyněk Švejnoha, překazily podle obžaloby až státní orgány Ázerbajdžánu. Zadržely totiž letadlo i s posádkou včetně Zbyňka Švejnohy, když přistálo v Baku. V jeho útrobách mělo být naloženo šest na díly rozebraných letadel MIG 21. S těmi mělo letadlo namířeno do Severní Koreje. Zbyněk Švejnoha však ve své obhajobě argumentoval, že pouze poslouchal příkazy svého nadřízeného Petra Perničky. Ten jej vyslal do Moskvy zkontrolovat dodávku náhradních dílů.

Ani jeden z obžalovaných mužů dle svých slov nevěděli nic o letadlech MIG 21, ani o cestě do Koreje. Původně měli objednané náhradní díly pro společnost Omnipol, které měly být uskladněny v bratislavském celním skladu. Zbyněk Švejnoha kromě jiného argumentoval, že nevěděl, že letadlo nemíří do Bratislavy.

Petr Pernička dle svých slov nikdy nepodepsal žádný z kontraktů, které jsou součástí spisu obžaloby. Souhlasil s poskytnutím deseti svých podpisů, aby je mohl prozkoumat grafolog a potvrdit tak jeho tvrzení.

Zproštění viny

V červenci roku 2006 se oba obžalovaní dočkali viny zprošťujícího rozsudku. Proti rozhodnutí se však ihned státní zástupce Jan Jakovec odvolal, a soudní pře tak skončila u Vrchního soudu v Praze. Ten vrátil kauzu ústeckému soudu pro nepřezkoumatelnost případu. Kromě toho neshledal v rozsudku důvody, které vzal krajský soud za rozhodující.

Vrchní soud také poukázal na okolnost, že Petr Pernička je již dosažitelný a tudíž by mělo řízení pokračovat s ním. Při hlavním líčení, které bylo naplánováno na srpen roku 2007 byla vznesena námitka kvůli podjatosti předsedy senátu Petra Neumanna a kauza byla opět odročena. Včera tak po devíti měsících začalo další hlavní líčení.

V pondělí v dopoledních hodinách začalo již několikáté hlavní líčení čtením dřívějších svědeckých výpovědí u liberecké pobočky Krajského soudu Ústí nad Labem.

Dnes pokračuje u soudu v Liberci hlavní líčení obhajobou Petra Perničky. V případě uznání viny hrozí oběma mužům až osmiletý pobyt ve vězení.