Mnoho lidí se ptá, jak zatočit s nepříjemným pocitem studených nohou. Odpověď na otázku není úplně jednoduchá, protože za tímto stavem nestojí žádné konkrétní onemocnění.

Kdy okamžitě vyhledat lékaře
- pokud pocit studených končetin vznikne náhle a váš zdravotní stav se celkově zhorší
- když končetiny zároveň začnou bolet a zbělají
- jestliže se končetiny neprokrví ani po zahřátí
- jestliže problém pozorujete dlouhodobě

„Studené nohy (ale i ruce) nejsou samy o sobě nemoc, ale mohou být projevem méně či více závažné choroby,“ uvádí na svém webu například Česká průmyslová zdravotní pojištovna. Příčinu studených nohou není radno podceňovat. Spíše je potřeba začít pátrat, co za nepříjemnými pocity vězí.

„Říká se, že teplo musíte cítit především od nohou, ale pokud vás zebou i ruce, začněte pátrat, co za tím stojí. Studené končetiny totiž bývají jasným signálem jiného zdravotního problému, kterým mohou být například problémy cévního charakteru, potíže s ledvinami, štítnou žlázou či chudokrevností,“ informuje cpzp.cz.

Studené nohy však mohou vést třeba i k onemocnění ledvin, protože ani jim chlad a zima od nohou neprospívají.

Amputace jako důsledek přehlížení

Kardioložka Hana Mischková v minulosti pro média uvedla, že studené nohy společně s bolestí lýtek při chůzi patří k prvním příznakům ischemické choroby dolních končetin (ICHDK), pro kterou je jejich špatné prokrvení typické.

„Toto onemocnění představuje velké zdravotní riziko. Pacientům v pokročilých stadiích onemocnění hrozí ztráta končetiny amputačním výkonem, a to se všemi důsledky do dalšího života,“ vysvětluje Hana Mischková a dodává, že kuřáci mají až šestkrát vyšší pravděpodobnost výskytu této choroby oproti nekuřákům. Výskyt onemocnění navíc podle lékařky v populaci roste a odhaduje se, že amputace končetin hrozí až 300 pacientům z milionu.

Ischemická choroba dolních končetin

Podle cévního centra UC Davis Health je ICHDK závažnou blokádou v tepnách dolních končetin, která výrazně snižuje průtok krve. Jde o vážnou formu onemocnění periferních tepen vedoucí k silné bolesti, a to i v klidovém stavu. Při ignoraci problému a léčby někdy vyústí v amputaci postižené končetiny.

Mezi další příznaky patří necitlivost v nohou, snížený průtok krve v chodidlech, otevřené boláky, které se nehojí, suchá a lesklá kůže na chodidlech či „tloustnutí“ nehtů. Podle knowyourhealth.com trpí touto nemocí asi 10 milionů lidí na světě. 

Raynaudova choroba

Další příčinou může být i syndrom studených končetin, takzvaná Raynaudova choroba. Nemocí trpí zhruba pět procent lidí, převážně žen, které jsou citlivější na chlad. Při vyhýbání se léčbě mohou nohy při 15 až 30minutových atakách zblednout a prsty, ruce i nohy zkřehnou. Při vážnějších projevech mohou prsty dokonce zmodrat a dostaví se palčivá bolest.

Infarkt mohou mít už i ženy po třicítce.
Ženy po přechodu jsou náchylnější k infarktu. Mohou mu ale předcházet

Jde o revmatické onemocnění, na které vám většinou lékař předepíše léky na podporu krevního oběhu.

„Zúžení krevních cév v chladu či stresových situacích je přirozenou ochrannou reakcí těla. Při Raynaudově fenoménu však krevní cévy reagují příliš intenzivně, což vede k bolestivým stavům,“ vysvětluje na gesundheit.gv.at univerzitní profesor Erich Minar.

Problém s prokrvením

„Ať už je ale problém způsoben vážným či akutním zdravotním stavem v podobě průjmů, dehydratace, zvracení či akutních břišních příhod, studenost končetin má vždy na svědomí nedostatečné prokrvení, jehož původ je potřeba hledat,“ zdůrazňuje web cpzp.cz.

První závěry stanoví praktický lékař, který vás následně přepošle k dalším specialistům, doporučí celkové vyšetření včetně krevního tlaku, EKG, krevní vyšetření, sonografické vyšetření cév a další.

Když studené nohy budí ze spaní

Pokud lékaři vyloučí ischemické, neurologické či metabolické onemocnění, ale studené nohy vás stále budí i ze spaní, může být podle Hany Mischkové pocit studených nohou vyvolán tepelným diskomfortem či stresem. Lékem na studené nohy je pak podle někdejší vedoucí lékařky kardiologického oddělení důsledné zahřívání nohou suchým teplem pomocí elektrické dečky či vhodných ponožek, a to i při spaní.

Jakmile promrznou nohy, sníží se prokrvení celého organismu. Proto se musíte rychle zahřát celí. Pomohou teplé ponožky, deka a horký nápoj
Nohy pěkně v teple. Lidový recept proti virózám skvěle funguje

Na studené nohy v posteli zkrátka někdy stačí jen teplé ponožky z merinovlny. Ani tak se však nedoporučuje problém dlouhodobě přehlížet a odkládat návštěvu lékaře.

Co radí lidé v diskuzích

Prošli jsme i několik internetových diskuzí, ve kterých si lidé s podobnými problémy radí, co jim pomohlo na studené nohy jim. Někteří radí použít vyhřívanou botu, teplé ponožky, potravinové doplňky s obsahem ginkgo biloba, horkou vanu, nebo třeba kávu či panáka na rozproudění krve, případně řešení nízkého tlaku, který podle odborníků také může mít vliv na pocit studených nohou.

Studených nohou se zbavíte i cviky

Bohužel nelze očekávat, že si v lékárně koupíte lék na studené nohy či ruce a druhý den bude po starostech. Pokud jsou vaše problémy se studenými končetinami způsobené stresem či nízkým krevním tlakem, můžete vyzkoušet cviky, které doporučuje Petra Dulíková na webu ulekare.cz.
„Potřebný impuls krevnímu oběhu můžete dodat také jednoduchými cviky, které lze provádět prakticky kdekoliv, a to vsedě i vleže,“ radí Petra Dulíková.

Cvik č. 1
V pozici na zádech natáhněte nohy a přitahujte opakovaně koleno k hrudi. Končetiny vystřídejte a opakujte cvik několikrát po sobě.

Cvik č. 2
Tento cvik se provádí naopak vsedě. Chodidla mějte položená na rovné ploše před sebou a opakovaně zvedejte paty tak, aby přední část chodidla včetně prstů zůstala na podlaze. Takto lze cvičit prakticky kdekoliv a kdykoliv.

Cvik č. 3
Otáčení kotníků je dalším cvikem, který skvěle rozproudí krev. Cvik můžete provádět vsedě, a to tak, že mírně nadzvednete jedno chodidlo a otáčíte jím v oblasti kotníku na obě strany alespoň desetkrát po směru i proti směru hodinových ručiček.

Celkově také od studených nohou pomáhá omezení dlouhodobého sezení, které krevnímu oběhu příliš neprospívá.