Film režisérky Alice Nellis Buko dal Martě Issové příležitost, po které dlouho toužila: zahrát si postavu, která má nějakou psychickou poruchu. Její postava Terezy má Aspergerův syndrom, což je porucha autistického spektra.

Jak řekla herečka v rozhovoru pro magazín TV pohoda: „Tito lidé si nejsou schopni poradit s některými praktickými věcmi. Na druhé straně je mezi nimi spousta lidí, kteří udělali hodně dobrého pro společnost. Často jsou to vědci nebo umělci, a právě ta porucha jim dovoluje zaměřit se na jednu věc a dostat se v ní až do takové hloubky, které běžný člověk není schopen.“

Anna Cónová
Buko je radostná podívaná. Vypráví o lidském strachu i síle přírody

Martha Issová dál vysvětluje, že lidé s Aspergerovým syndromem se chovají jako děti, protože neumějí číst emoce, nerozumějí náznakům nebo vyjádření mezi řádky a často říkají věci naplno – podobně jako malé děti, které taky netrpí ostychem.

Knihovnice Tereza má méně závažnou poruchu autistického spektra (PAS) - dokáže s určitými omezeními a s podporou okolí žít běžný život. Do skupiny PAS ale patří i středně těžké a těžké poruchy, s nimiž to lidé sami nezvládají.

Martha Issová a Alice Nellis o filmu Buko a autismu

Zdroj: Youtube

Až 2000 dětí ročně se u nás rodí s autismem

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jejím důsledkem je, že děti, potažmo dospělí, dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívají. Včasný záchyt autismu a započetí cílené terapie zvyšuje šanci, že se podaří nastartovat další pozitivní vývoj.

Autistické děi potřebují speciální péči, ale pak mohou být obrovsky přínosné.
Na světě vzrůstá počet lidí s autismem. Jde o celoživotní postižení

Od roku 2016 se plošně provádí v rámci preventivních prohlídek 18měsíčních dětí vyšetření zaměřené na včasný záchyt případných poruch autistického spektra. Odhad výskytu autismu v populaci se pohybuje mezi 1,5 a dvěma procenty. Každý rok se tak v České republice narodí 1500 až 2000 dětí s PAS.

Bráška stále nemluví

Modelka a Miss České republiky 2007 Kateřina Sokolová před sedmi lety založila společně se svým tátou nadační fond AutTalk. Jejímu bratrovi, který trpí poruchou autistického spektra, tehdy bylo osm let.

Na svých stránkách www.auttalk.cz vysvětlují, že nadační fond vznikl s láskou, vírou ve spolupráci a s odhodláním zlepšovat možnosti dětí s PAS a jejich rodin.

Jak nám Kateřina Sokolová prozradila, její bráška je dnes už mnohem vyrovnanější, klidnější a působí spokojenějším dojmem než dřív.

Martha Issová a Jan Cina
Byla jsem posera, ale dala jsem to, říká o filmu Buko Martha Issová

„Záchvaty už u něj také nejsou tak časté. Na druhou stranu stále vůbec nemluví, tak doufáme, že se to třeba někdy v budoucnu zlepší,“ dodává Kateřina.

Rodičům chybí pochopení i finance

A co rodičům dětí s autismem nejvíc chybí? Podle Kateřiny Sokolové je toho hodně, ale nejvíce to zřejmě bude kvalitní informovanost, vstřícnost a pochopení veřejnosti, možnost asistenčních služeb, a pak potřebné finance na náročnou péči o děti s PAS.

Nadační fond AutTalk vytvořil společně s agenturou Mediasharks výborné video o tom, co to je autismus, jak lidé s touto poruchou vnímají svět, co prožívají a jak jim a jejich rodinám nadační fond pomáhá.

Zdroj: Youtube

Autismus, neboli poruchy autistického spektra
Autistické poruchy zahrnují dětský autismus, Aspergerův syndrom a další. Jedná se o skupinu různorodých poruch od méně závažných až po těžké. Jejich vznik je vrozený - podmíněn geneticky, nebo metabolickou vadou.

Více na stránkách Asociace dětské a dorostové psychiatrie www.addp.cz