Rekonstrukce teras se opozdila kvůli rozsáhlým pracím na funkcionalistické historické budově z roku 1928 i kvůli komplikovanému podchycení svahu pro stavbu nové budovy hotelového komplexu. „„Rozsah sanačních prací se ukázal být daleko větší. Železobetonová konstrukce byla za hranicí životnosti,“ uvedl před pěti lety Ondřej Kukral, architekt obnovy historické budovy.

„Samostatnou kapitolou je rekonstrukce betonového zábradlí, které lemuje terasy domu po celém obvodu a jehož vzhled je pro stavbu typický. I s tím jsme si ale dokázali poradit, aby vše vypadalo jako na dobových fotografiích, zároveň to plnilo svou funkci a odpovídalo požadavkům dnešní doby,” popsal nyní Kukral.

Barrandovské terasy v roce 2018:

Novináři si mohli 7. listopadu prohlédnout Barrandovské terasy před rekonstrukcí. | Video: Martin Divíšek, Deník

Majitelem a investorem obnovy Barrandovských teras je řecko-český podnikatel Michalis Dzikos z Liberce. Jeho tým a architekti teď předpokládají, že nové budovy postavené na Barrandovských terasách budou otevřeny na podzim letošního roku. Výstavba dvou nových budov probíhá podle projektu brněnského studia Kuba & Pilař architekti a na starosti je má liberecká firma První podještědská stavební.

„Velkou výzvou bylo poradit si se založením objektu v podobě vlnovky na jižní straně areálu, a to kvůli nesourodému terénu a rozdílnému podloží, které práce komplikovalo. Jednoduchá nebyla ani samotná výstavba, protože veškeré stavební práce probíhaly na skále,“ řekl Martin Stašák ze společnosti První podještědská stavební.

Práce na rekonstrukci historicky významné budovy Maxe Urbana dál pokračují – exteriéry budou dokončeny rovněž na podzim, práce na interiéru budou pokračovat ještě 12 až 18 měsíců.

Prohlídka Barrandovských teras v roce 2018:

Fotogalerie: Novinářská prohlídka Barrandovský teras

Stavba na Barrandovských terasách vznikla z iniciativy bratří Václava a Miloše Havlových na přelomu 20. a 30. let minulého století. Řadí se k nejvýznamnějším stavbám funkcionalistické architektury. Autorem projektu byl Max Urban, který rovněž navrhl objekt nedalekých filmových ateliérů a celkové urbanistické řešení vilové čtvrti Barrandov. Urban byl také kameramanem i filmovým podnikatelem a jeho partnerka Andula Sedláčková filmovou i divadelní herečkou.

Barrandovské terasy byly prohlášeny kulturní památkou v roce 1988. Technický stav tomu však zdaleka neodpovídal. Po listopadu 1989 se staly centrem diskoték a útulkem bezdomovců. V říjnu 2001 vyhořel Trilobit bar, který byl ve 30. a 40. letech jedním z nejoblíbenějších míst pražské smetánky.

| Video: Youtube

Areál společně s bazénem byl v restitucích navrácen rodině Havlových, které byl znárodněn v roce 1948. Ivan Havel věnoval svůj podíl své manželce, která ho v roce 2001 odprodala své jmenovkyni a švagrové Dagmar Havlové, manželce bývalého prezidenta Václava Havla. Ta později prodala majoritní podíl podnikateli Michalisi Dzikosovi.

Zatímco horní areál se nyní rekonstruuje, bazén dál chátrá.