Na nejvyšším vrcholu Jizerských hor je nyní možné navštívit nově vzniklou vodní nádrž. Výstavba nádrže Perlík začala v roce 2020 a Lesy České republiky ji dokončily letos v dubnu.

„Vytěžený kámen se pečlivě třídil, takže ho bylo možné znovu použít na opevnění hrází, koryta Ztraceného potoka a bezpečnostního přelivu. To stavbě výrazně prospělo a v krajině tak působí přirozeně,“ řekl Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků Lesů ČR.

Náklady na výstavbu nádrže vyšly na necelých 8 milionů korun. Díky projektu Lesů ČR, Vracíme vodu do lesů, a finančnímu příspěvku od Ministerstva zemědělství mohla tato vodní oáza vzniknout.

Jizersko-ještědský horský spolek
Jizersko-ještědský horský spolek bude uklízet Meandry Smědé

Nová vodní plocha se nachází na úpatí Smrku nedaleko Nového města pod Smrkem v blízkosti střediska Singltrek pod Smrkem. Rozlohou nádrž Perlík zabírá přes 4 tisíce metrů čtverečních a boční hráz je dlouhá 164 metrů. Tato vodní nádrž se od jiných lesních nádrží liší tím, že díky kamenitému a propustnému podloží je Perlík schopen utěsnit celou nádrž včetně hráze s bentonitovou matrací.

„Nádrž se stala hned po napuštění výletním cílem,“ dodal Morkus s tím, že v místě přibude ještě dřevěné posezení s trámem na zavěšení kol a přivázání koní včetně informační tabule.

Dobrovolníci uklízeli přírodu.
25 pytlů. Dobrovolníci zatočili s odpadky v Přírodní rezervaci Meandry Smědé

Lesy České republiky zahájily největší projekt ve své historii, Vracíme vodu lesu, v roce 2019. „Jedná se o výstavbu, rekonstrukci a opravy vodních nádrží i tůní, revitalizaci toků a mokřadů, úpravy odtokových poměrů a dalších opatření podporujících akumulaci vody a zpomalení jejího odtoku z krajiny,“ přiblížil projekt vedoucí odboru vodního hospodářství Lesů ČR Tomáš Hofmeister.

Projektem chce státní podnik dosáhnout zmírnění negativních následků sucha - nedostatku vody, zadržení vody a zpomalení jejího povrchového odtoku a udržení a posílení biodiverzity v krajině.

Vědecký jarmark v iQLandii.
Hmyzí hotel či suchý led. Vědecký jarmark v iQLandii lákal zvídavé návštěvníky

Podle hydroložky z Českého hydrometeorologického ústavu Ivany Černé může v boji se suchem pomoci právě budování tůní či nádrží. „Samozřejmě nelze říct, že vybudujeme tůňky a sucho pomine, ale jako jedno z mnoha opatření je to krok správným směrem. Tůňky a různé nádržky jsou pro krajinu dobré, zadržují vodu,“ sdělila.

Vracíme vodu lesu

V roce 2024:

Lesy ČR předpokládají realizaci 180 staveb (včetně drobných opatření typu tůní a meliorací)

V plánu je projekční příprava na dalších 100 akcí

Zajištění těchto akcí finančně představuje v roce 2024 cca 350 milionů korun.

V roce 2023:

Lesy ČR realizovaly 185 staveb (včetně drobných opatření typu tůní a meliorací)

Projekčně bylo připraveno dalších 100 akcí

Zajištění těchto akcí finančně představovalo v roce 2023 cca 300 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: S Bílými Tygry policistou na zkoušku. Studenti si mohli poměřit fyzičku

Zdroj: PČR