Krajští zastupitelé podpořili jednotky požární ochrany. Ohledně této problematiky vyčlenili dotace v rámci hned několika programů, jedním z nich je program 1.1 Podpora jednotek požární ochrany obcí Libereckého kraje.

Krajská soutěž profesionálních a dobrovolných hasičů v Turnově.
VIDEO: Hasiči soutěžili ve vyprošťování při bouračkách. Bodovali i liberečtí

„Za posledních dvanáct let jsme hasiče podpořili více než 268 miliony korun, ať už se jedná o dotace na vybavení, pořízení automobilů či výstavbu výjezdových stanic. Jsem rád, že od roku 2017 funguje také program na podporu jednotek požární ochrany druhého stupně, které musí vyjíždět k zásahům do pěti minut,” sdělil hejtman kraje Martin Půta s tím, že navíc od roku 2016 přispívají z vlastního rozpočtu na projekty z ministerského programu Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Celkem se za tu dobu podařilo pořídit už 92 dopravních automobilů nebo požárních přívěsů za necelých 28 milionů korun. Požárních zbrojnic se postavilo nebo zrekonstruovalo 21 za částku okolo 44 milionů korun.

Ztráty a nálezy na libereckém magistrátě.
Koloběžka, tlakoměr nebo i kočárek. Úřad ztrát a nálezů prodává ztracené věci

„Na území Libereckého kraje působí celkem 218 jednotek požární ochrany, z toho 10 profesionálních (JPO I). Vedle toho v regionu funguje jedna profesionální jednotka podniku Správa železnic (Hasičský záchranný sbor Správy železnic) v Liberci a 4 podnikové jednotky dobrovolných hasičů,” uvedl krajský mluvčí Filip Trdla.

Ilustrační foto.
Vrtulník i hasiči. Příslušníci záchranných složek trénovali v náročném terénu

Kromě programů souvisejících s požární ochranou jako jsou programy 1.2 Podpora Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Libereckého kraje, Program č. 1.3 Dotace obcím Libereckého kraje na činnost Jednotek požární ochrany II (JPO II) se krajští radní zabývali programem č. 1.4 Prevence kriminality a Program č 1.5 Ochrana škol jako možných měkkých cílů.

V případě prevence kriminality zástupci schválili 4 projekty na které přispějí z dotací částkou přes 112 tisíc korun. A v programu, který má za cíl zvýšit bezpečnost na školách krajští zastupitelé schválili 12 projektů za necelých 852 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat: Jak se žije vozíčkářům v Liberci? Bariéry se daří překonávat, vzniká i audit

Zdroj: Jiří Louda