Státní veterinární správa ve středu 15. května upozornila na další tři nové případy afrického moru prasat (AMP) u divočáků v Libereckém kraji.

Divoké prase (ilustrační foto).
Africký mor prasat: o 10 tisíc hektarů se rozšiřují ochranná pásma na Liberecku

O jednom z těchto případů, kdy byla závažná nemoc prokázána, jsme vás již informovali na konci dubna v tomto článku, jednalo se o případ prasete, které bylo nalezeno uhynulé v okolí Hrádku nad Nisou. Nyní byly zjištěny další dva případy a to v katastrálním území obce Fojtka nedaleko obce Mníšek na Liberecku a v katastrálním území Bílý Potok pod Smrkem. Identifikace AMP byla prokázána u divokého prasete, které bylo uloveno v okolí obce Mníšek a v druhém případě bylo zvíře nalezeno uhynuté.

Hadník v Mokřadech v Jablonném v Podještědí.
Proč vznikají v krajině hadníky? Na Liberecku jich najdete několik

„Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo tzv. uzavřené pásmo II, dojde k úpravě pásem. Uzavřené pásmo II se rozšíří a také dojde ke změně uzavřeného pásma I (přiléhající „nárazníkové pásmo“). Termín změny bude záviset na jejím schválení Evropskou komisí," uvedla Státní veterinární správa na svém webu.

Sražená zvěř. Ilustrační foto.
V Libereckém kraji meziročně přibylo střetů se zvěří, milionové škody rostou

Celkem už se tedy jedná o sedm případů ulovených divokých prasat a čtyři případy uhynulých divokých prasat. Po celé zemi je už celkem 68 případů AMP u uhynulých či ulovených divokých prasat od počátku nákazy v roce 2022.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Kluky z Prahy pozval Liberecký kraj do Českého ráje, obešli toho dost

Zdroj: Kluci z Prahy