Skokanský úvod olympijské soutěže se konal na můstku HS100 v areálu Lysgardsbakkene za větrného počasí. Pažout po celou dobu pobytu prokazoval v tréninku i provizorním kole výbornou formu, a tu potvrdil i v závodě. Dopadl na značku 98 m, což mu vyneslo velice slibnou třetí pozici s odstupem 19 vteřin na lídra. Tím se stal Němec Tim Kopp s 99,5 m před Američanem Ben Loomisem 98,5 (+8 s). V pořadí čtvrtý Francouz Lilian Vaxelaire už ztrácel s 95 m plných 44 vteřin.

„Škoda, že Ondrovi nefouklo tak parádně jako Koppovi Němec vytěžil z podmínek absolutní maximum," komentoval výkony na můstku Luděk Šablatura.

Do běžecké stopy se vydali mladí sdruženáři v areálu Birkebeineren. Pažout zabojoval a velice brzy dojel oba své hlavní soupeře. Dokonce se jim pokoušel několikrát nastoupit, ale to se mu nepodařilo. Naopak v posledním kopci mu Němec s Američanem ujeli, ale i tak představuje bronz skvělý úspěch. „V běhu byla každá vteřina, kterou jsem musel na vedoucí závodníky dojíždět, znát. Zkoušel jsem se utrhnout, ale v konci mi už chyběly síly. Kdybych je na můstku ušetřil, asi by to v konci vypadalo jinak," lehce si posteskl mladý sdruženář Dukly Liberec.

„Ondra zaslouží maximální uznání a pochvalu za bojovnost. Jely mu výborně lyže. Kromě servismana Petra Lampy se o ně starali také kolegové od běžců a biatlonistů," dodal Luděk Šablatura.

Severská kombinace, Gundersen HS100/5 km: 1. Kopp (Něm.) 13:31,4 min., 2. Loomis (USA) +5,2 s, 3. Pažout (Česko) +7,9.

m Na ZOH mládeže hraje také hokejová reprezentace dívek do 16 let, kde je kapitánkou liberecká Karolína Hornická. Česká reprezentace porazila 2:1 Slovensko, 3:0 Norsko a podlehla 0:3 Švédsku. Dnes nastoupí k poslednímu utkání ve skupině proti Švýcarsku, přesto výsledek nemá vliv na to, že Češky hrají v sobotu semifinále turnaje.