Deset dní potom, co jsme o výskytu žloutenky typu A informovali v Jabloneckém deníku poprvé, přibylo dalších deset případů. „V současné době evidujeme 33 nemocných," sdělila Monika Hausenblasová, vedoucí protiepidemického oddělení v Jablonci nad Nisou aktuální počet nakažených.

O víkendu přibyli dva pacienti a během týdne se objevil jeden nově nakažený člověk. Dalších několik případů je evidováno i v sousedním Liberci. Aktuální čísla hovoří o šesti nakažených. V liberecké krajské nemocnici, kde je jediné infekční oddělení v kraji, leží aktuálně 12 pacientů s touto diagnózou.

Původce neznámý

Hygienici zatím marně pátrají po původci onemocnění. „Zejména v Jablonci je takový typ epidemie, kde se ti lidé, až na výjimky, vzájemně neznají, uvažujeme proto, že původcem nákazy by mohla být potravina, která se do populace dostala," řekl zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jaroslav Harman. I když je případů poměrně hodně, žádná škola ani mateřská škola zatím kvůli onemocnění nebyla uzavřena, platí tam ale zpřísněná hygienická pravidla a lidé, kteří přišli s nakaženými do styku, jsou 50 dnů pod dohledem lékařů.

Tento fakt potvrdila i tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová: „Jednotlivá zařízení jsou informována přímo hygienou, zatím jsme neobdrželi od krajské hygienické stanice žádné pokyny k plošnému přijímání opatření ve školách a školkách ve městě."

„Občas se lidi diví, že pouštíme děti, které jsou z rodin, kde se žloutenka objevila, do školy," řekl Harman. Podle něj ale není důvod nechávat je doma, i dospělí mohou pracovat, je ale třeba dodržovat zpřísněná hygienická pravidla.

„Jen ty, kdo pracují s potravinami, nepouštíme v takovém případě k práci," dodal. Jiné je to také u předškoláků, malé děti jsou v mnohem větším kontaktu, proto do školky nejdou.

Ani dítě se žloutenkou ve školce podle Harmana není důvodem k jejímu uzavření. Do kolektivu se však nesmí přijímat nové děti a školka musí zrušit návštěvy hromadných akcí, plavání a podobně.

Žloutenka A se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Projeví se dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater.

Již koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky. Nejčastěji se jedná o projevy chřipkové (tj. zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek), žaludeční a střevní (nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří).

„Například v případě nechutenství pacienti nemají chuť ani k jídlům, která normálně preferují. To je jeden z případů, jak lze nemoc také poznat," upozornil zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci.

Vzácněji dochází k projevům kloubním (bolestem, otokům), kožním (svědění, někdy i vyrážce), nervovým (bolestem hlavy, zánětlivým postižením jednoho i více nervů). Po této fázi ohlašující příchod nemoci nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy dochází ke zhoršení potíží a často se objevuje „žloutenka". Současně s ní má pacient tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže.

Někdy výše uvedené příznaky nemusí být přítomny vůbec a nemocného přivádí k lékaři žluté zbarvení kůže a bělma oka. Jindy se naopak „žloutenka" nevyvine. Právě tato možnost je obzvláště závažná pro šíření onemocní do okolí.

Důležitá je především hygiena

Zdrojem onemocnění je infikovaný člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici již ve druhé polovině inkubační doby a 1 3 týdny po začátku klinického onemocnění. V krvi infikovaného je virus přítomen krátce, jen několik dní před začátkem a vzácně několik dní po začátku klinického onemocnění.

Z toho vyplývají i nejčastější cesty přenosu virové hepatitidy typu A. Přenos stolicí infikovaného člověka hraje nejzávažnější roli, ať už se jedná o přenos přímý od osoby k osobě, například špinavýma rukama, ale i nepřímý, kontaminovanou vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou například i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty nebo kostky ledu, připravené ze závadné vody. „Důležité je dodržování osobní hygieny, samozřejmostí je časté mytí rukou po použití toalety a před jídlem," upozornil Harman.

Léčba virového zánětu jater typu A je ze zákona povinná za hospitalizace na infekčním oddělení. Součástí léčby jsou dietní a režimová opatření, nezbytný je zákaz alkoholu. Prožití tohoto onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu, která však nechrání proti jiným typům zánětu jater