Český slavík, Český lev nebo Cena Thálie. Každý je zná, málokdo je však viděl blíž než z televizní obrazovky. Kromě toho, že je vídáme v rukou známých herců a zpěváků, mají společnou ještě jednu věc. Pocházejí z českých skláren a brusíren. Například Thálie ze sklárny Ajeto nedaleko Nového Boru, Český slavík z turnovského Granátu, Český lev a cena pro vítěze soutěže Stardance zase z nižborské firmy Rückl.

Z jablonecké Preciosy zase putovaly ceny pro mistry světa v klasickém lyžování v roce 2009. Ve všech případech jde o artefakty výjimečné nejen svým významem, ale především svou výtvarnou a estetickou hodnotou.

Právě v těchto dnech je vystavilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. To před časem rozšířilo svou expozici jak o výjimečné kousky historického nápojového skla, ale i zmíněné ceny.

„Chtěli jsme mít ucelenou sbírku, abychom třeba za sto let mohli dokumentovat, co se u nás v této oblasti vyrábělo,“ prozradil kurátor výstavy Petr Nový z jabloneckého muzea. Začali proto jednat se samotnými firmami, aby pro ně vyrobily speciální kousek. A podařilo se.

Sklenice Masarykovi

Skleněné trofeje rozšířily sbírku atraktivních exponátů, kterou jablonecké muzeum představilo také poměrně nedávno. Jde o ukázky luxusního nápojového skla, které se objevovalo na stolech králů i prezidentů.

Veřejnost si v ní může prohlédnout luxusní sklo firem Moser, Lobmeyr a Riedel například pro československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka nebo britskou královnu Alžbětu II. Jablonecké muzeum exponáty vlastní už několik desítek let. „Nikdy jsme je ale nevystavili pohromadě, až do roku 2009, kdy jsme měli výstavu Zázračné prameny lázeňské a upomínkové sklo, prozradil Petr Nový.

Nová část expozice obsahuje ukázky skla zhotoveného pro státníky, monarchy i církevní představitele. Je v ní sklo pro Mahárádžu z Travancore, íránského šacha Pahlavího, papeže Pia XII., norského krále Haakona II., bulharského cara Borise III. nebo habešského císař Haileho Selassieho I.

Sklo má i Alžběta II.

Například soubor skla pro Alžbětu II., ze kterého má muzeum ukázku, dostala britská královna nadvakrát. Po druhé světové válce jí jej ještě jako princezně věnoval československý prezident Edvard Beneš. Doplnění souboru jí před několika lety při své návštěvě věnoval současný prezident Václav Klaus.

V severomoravském Vsetíně, kam byla sbírka nedávno zapůjčena, ji během krátké doby zhlédlo na deset tisíc návštěvníků.

Jablonecké muzeum vzniklo v roce 1904. Po válce v roce 1949 se pak jako Muzeum pro umělecký průmysl přestěhovalo do secesní budovy bývalého exportního domu Zimmer & Schmidt, kde je jeho sídlo dodnes. Specializuje se na dějiny skla a bižuterie. Další expozice má v jablonecké Galerii Belveder a v památníku sklářství v Jizerských horách v Kristiánově. Známé je i svou významnou publikační činností.