Aktuální nebezpečí na našich tocích má jméno: ledové kry. Ty brání odtoku vody a nemilosrdně drtí vše, co jim přijde do cesty. Jako zmuchlaný papír dopadlo po setkání s nimi zábradlí na na nábřeží Obránců míru v Železném Brodě. Boj s nimi dokáží neprohrát pouze hasiči a i oni si na ně musejí vzít těžkého pomocníka – dynamitové nálože.

Cíl: Dolní Sytová

Odstřelit mnohatunové ledové bloky musela speciální jednotka hasičů například v osadě Dolní Sytová nedaleko Jilemnice. Kry zde zatarasily koryto Jizery a hrozilo, že nahromaděná voda si najde jinou cestu a zaplaví podél toku stojící domy. Tak, jak se to stalo v Sytové o víkendu, kdy zde bylo zaplaveno několik chalup a domů, přičemž hasiči evakuovali 5 lidí. Všichni se děsí oblevy, která má Liberecko ve středu a čtvrtek zasáhnout. Přes den má být v nížinách až 14 °C. Pak by se kry ukázaly být mnohem větším problémem.

„Aktuálně je v naší obci ohroženo asi 10 domů, naštěstí jde o rekreační objekty, které jsou přes zimu neobydlené, proto nebude třeba nikoho dalšího evakuovat,“ řekl Deníku Jaroslav Křapka, starosta obce Háje nad Jizerou, kam osada Dolní Sytová spadá.

Víc vody, ale ne moc

Led, jež zde hasiči asi na deseti úsecích odstřelili, by měla větší voda bez problémů odnést. Vody je ale momentálně málo a proto v korytě dál zůstávají. Starosta doufá, že průtok v Jizeře se zvýší, aby led odplul.

„Vody ale nesmí být ani moc, protože pak by se hladina prudce zvedla a to také nechceme,“ podotkl starosta.
Odstraňování ledu, také za pomoci trhaviny, má probíhat celý týden.

Včera a o víkendu začalo v Dolánkách u Turnova a proti proudu Jizery bude pokračovat dál. Někde postačí bagr s dvacetimetrovým ramenem, který nasazuje Povodí Labe. Tam, kde je led na rypadlo příliš velký a silný, musejí nasadit trhavinu.

Samotný odstřel ledu je složitá věc. Podle Romana Hlinovského, ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, jej provádí specializovaná skupina hasičů – střelmistrů. Ti operují v korytě řeky oblečeni do neoprénů a signálních uniforem a zavěšeni  jsou na lanech.

„Někdy ledové kry navrtávají a někdy trhavinu jenom přilepí speciálním tmelem. Je na to celkem složitý technologický postup a používá se několik druhů výbušnin,“ upřesnil ředitel.

Výbuch pak není pro běžného člověka velkou podívanou. Obvykle je dutá rána doprovázena křupnutím ledu a tím celá exploze končí. Ani to však neodrazuje lidi před „ledovou turistikou“. Ta trápí zejména policii, která má na starost bezpečnost a pořádek během odstřelů.

„Led není čistý, jsou v něm ostré části, kusy kamenů a dřeva. Při explozi může dojít k jejich uvolnění. Nedoporučujeme lidem chodit se na odstřely dívat,“ varoval ředitel krajské policie v Liberci Milan Franko.

Policisté podle jeho slov zvědavce z místa odvádějí do bezpečné vzdálenosti nejméně 200 metrů. Po dobu výbuchu je vždy také uzavřena silnice, podél které řeka Jizera teče.