„Česká republika preferuje jadernou energii a já pevně doufám, že u této preference zůstane a nepodlehne takzvanému solárnímu šílenství," zdůraznil prezident.

Připomněl, že to byl právě on, kdy jako premiér nechal v 90. letech těžbu uranu v Hamru zastavit, protože kyanidové louhování ohrožovalo spodní vody. „Stejně jako jsou důležité zásoby uranu, hnědého uhlí a řady dalších, tak jsou důležité i zásoby kvalitní pitné vody. Tu bychom určitě neměli otravovat jedy jenom proto, abychom jiné zásoby vytěžili," dodal Zeman.

S další těžbou uranu v Podještědí se zatím nepočítá, přestože potenciál tam je. Podle odhadů by se tam dalo vytěžit 70 až 80 tisíc tun. V minulosti se vytěžilo 26 tun. Podle hejtmana Martina Půty je třeba počkat na technologie, které umožní těžbu uranu ekologicky příznivějším způsobem, než v minulosti. „Do ceny jaderné energie je také třeba započítat všechny budoucí náklady, což se v minulosti nedělo," řekl hejtman a dodal: „Myslím, že uran nám ze země nikdo nevezme, je to naše pojistka do budoucnosti."

Na dotaz zvýhodnění horníků dřívějším odchodem do důchodu prezident odpověděl: „Omlouvám se za nepopulární, ale poctivou odpověď. Nevidím dostatečné důvody, zejména pokud Diamo zajišťuje dostatečnou ochranu proti radioaktivitě," řekl prezident.