Přestože jsme svým smyslovým založením především „zrakoví" tvorové, a v porovnání se zvířaty je náš čich nevýkonný, pět milionů buněk v čichovém ústrojí nám umožňuje rozlišit až čtyři tisíce pachů! Lidské pachové buňky jsou „nejčilejší" mezi 15 až 60 lety. Čichový nervový systém vede informaci přímo do mozkové kůry pachy a paměť jsou neoddělitelně spojeny. Tělesný zápach snadno vyprovokuje naši paměť, a vzápětí ovlivní i naše chování. Ať už jej cítíme, nebo se s problémem sami potýkáme. Jsme pak nedůtkliví, podráždění, uzavíráme se do sebe, odmítáme návštěvy a vyhýbáme se intimitám…

Může za všechno pot?

Pot tvoří z 98 procent voda, jedno procento močovina a další odpady. Vědci spočítali, že na nohou máme čtvrt milionu potních žláz. Mužské potní žlázy jsou aktivnější a dokážou vyprodukovat až 250 ml potu za hodinu (ženy 180 ml). Zápach nohou však nezpůsobuje pot jako takový, ale bakterie, kterým se dobře daří ve vlhku, v teple a zejména v místech bez přístupu vzduchu.

Jen čtyřem procentům žen zápach mužských nohou nevadí, 63 procent žen se situaci s nevábně vonícíma nohama partnera snaží řešit a čtvrtina žen je schopná se kvůli zápachu s partnerem dokonce i rozejít. Je totiž dokázáno, že nevábný tělesný pach je v posteli horší zabiják sexu než plyšák nebo dětinské žvatlání.

Pocení vůlí neovlivníte, pach ano

Zápach nohou může mít psychické příčiny, mají ho na svědomí hormonální změny, poruchy vnitřních orgánů, léky i některá onemocnění, zejména plísňová. Zápach se nedá změřit, zvážit, ani „přebít". Na heslo „zápach nohou" vyhledávač najde víc než 273 000 odkazů, ale jen málokterá doporučení skutečně fungují. Všechno je individuální. Je třeba dobrat se příčiny a snažit se mírnit projevy. Možná se budete divit, ale příčinou plísňových onemocnění nohou, které provází i nepříjemný odér, je z osmdesáti procent nepravidelná a nedostatečná péče o nohy. Hygiena je tedy na prvním místě.

Po celodenním věznění v botách nebo po delší chůzi se osvědčuje uvolňující koupel, například v řepíku, šalvěji nebo dubové kůře. Po koupeli použijte k potírání pokožky léčivé přípravky, které mají protiplísňové a antibakteriální účinky. Ponožky noste výhradně bavlněné (v silonových noha nemůže dýchat). Kupujte si kvalitní obuv a pravidelně ji střídejte. Pozor na boty, které mají ke vzniku nepříjemného zápachu „výjimečné sklony", i když je máte na nohou jen krátce. Vedle toho nezapomínejte na dostatečnou „vnitřní hygienu", tedy pitný režim i složení jídelníčku.

Terminátor zápachu nohou?

Abyste se nemuseli bát návštěv, či společenského debaklu, používejte unikátní stélky do bot, které zajistí, že vám boty, ponožky ani nohy nebudou zapáchat a že vaše chůze bude zdravá. „Vložky jsou vyrobeny z mimořádně savé ovčí vlny obsahující malý podíl viskózy, aby držely tvar, a jsou napuštěny speciální biocidní látkou. Patent českého vědce Ing. Drahomíra Sokola, CSc. spolehlivě a natrvalo likviduje všechny bakterie, viry i plísně. Funkčnost stélek spočívá v tom, že sají pot a okamžitě zničí nežádoucí mikroorganismy," vysvětluje Ing. Martin Dindoš ze společnosti Allivictus Česká Skalice a dodává: „Ani po třech měsících nošení vložky neztrácejí svou funkčnost a původní tvar, přitom zůstávají suché a nezapáchají."

Efekt patentu zvýraznil pražský výrobce zakázkové obuvi Michal Pavlas, spoluautor ortopedické varianty vložek: „Jsou ideální pro lidi trpící nadměrnou potivostí nohou, diabetiky, sportovce i zaměstnance v náročných provozech. Ocení je každý a dají se nosit ve všech typech obuvi."

Zpracovala Linda Svobodová