Netradičně brzo zahájí sezónu hrady a zámky také v Libereckém vítají první návštěvníky na Velký pátek.

„Letos se památky otevírají opravdu nezvykle brzo. Je to samozřejmě dáno Velikonocemi," poznamenala mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) ze Sychrova Lucie Bidlasová. „Ráda bych proto všechny ty, co se o nadcházejícím víkendu chystají na zámek či hrad, upozornila, aby si vzali teplé oblečení. I když bude svítit sluníčko, tak vevnitř bude zima," varovala návštěvníky.

Většina památek si pro návštěvníky připravila prohlídky spjaté s velikonočními svátky. „Každý zámek má svoje top akce. Co se týče Velikonoc, tak asi nejkrásnější výzdobu mívají na Lemberku," pozvala Bidlasová s tím, že se zahájením sezóny bude spjata i prohlídka zdejší kaple a clam-gallasovského apartmá s pečlivou velikonoční výzdobou, kdy se návštěvníkům budou sbíhat sliny nad polévkou zdobenou sekanými kopřivami, mazanci nebo beránky.

Speciální akce však budou probíhat i v dalších památkových objektech. „Například na Grabštejně budou mít přichystané velikonoční dílničky pro nejmenší návštěvníky," dodala Bidlasová.

Na děti mysleli i na Zákupech. Tam dokonce otevřou už ve čtvrtek. „Vyšli tak vstříc rodičům s dětmi, protože ty mají prázdniny," vysvětlila Bidlasová, že právě Zákupy na Českolipsku mají prohlídkovou trasu přímo pro malé zájemce o historii.

Své brány otevřou také další památky, jako je Valdštejn, Frýdlant, Hrubý Rohozec, Trosky nebo Bezděz. Jediné, co by podle Bidlasové mohlo zhatit první prohlídky, je počasí. „Samozřejmě, pokud by přišla sněhová vánice, což už se nám stalo, budeme muset z bezpečnostních důvodů nechat některé objekty zavřené," upozornila.

Na Velký pátek by měly mít otevřeny všechny zámky a hrady a jiné objekty, které náleží pod Národní památkový ústav.