Jedním z takových zámků je i ten v Zákupech na Českolipsku, kde provází i během zimy druhým rokem. Pro návštěvníky si nachystali předvánoční akce, podobně jako v dalších objektech Národního památkového ústavu v Libereckém kraji.

Již při příchodu na hlavní nádvoří zákupského zámku je zřejmé, že se vánoční svátky blíží. Kromě skleněné fontány se jeho novou dominantou totiž stal více než pětimetrový ozdobený smrk. „Při zimních prohlídkách provádíme dvaceti místnostmi. Snažíme se mít v každé místnosti alespoň jeden. Další jsou na chodbách nebo právě na nádvoří. Dohromady jich máme okolo třiceti,“ vypočítává kastelán zámku v Zákupech Vladimír Trégl.

Slavnost s rozsvícením vánočního stromu v Novém Boru
Nad hlavami diváků v Novém Boru létali andělé. Pak se poprvé rozsvítil strom

Než se podaří všechny stromky nazdobit, zabere to několik týdnů. Ty první, umělé, které jsou umístěné v místnostech, kde by živé mohly poškodit například vzácné koberce, začínají zdobit v první polovině listopadu. Ty živé pak zdobí přibližně týden.

Právě na vánočně vyzdobené interiéry i exteriéry se snaží památka nyní lákat návštěvníky. A daří se jí to. Na první prohlídku dorazilo v sobotu 26. listopadu přibližně dvacet lidí, kteří téměř naplnili její kapacitu. Ta je 25 návštěvníků najednou. Na druhou sobotní exkurzi, která vyšla do zámeckých chodeb přesně v poledne, přijelo více než deset turistů. Podobnou návštěvnost má přitom řada památek uprostřed turistické sezony.

„Kromě klasické otvírací doby děláme v pátek a v sobotu i večerní adventní prohlídky, kdy jsou místnosti nasvícené jen vánočními stromky. To má velmi působivou atmosféru, ve které podle mne zjihnou i ti, kteří Vánoce tolik neprožívají,“ nabízí největší lákadlo letošního adventu v Zákupech Vladimír Trégl.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Brništi s programem
OBRAZEM: Rozsvícení stromečku v Brništi bavilo hlavně rodiny s dětmi

K Vánocům neodmyslitelně patří také cukroví, nejinak tomu je i na zákupském zámku, kde adventní atmosféru doplňují misky s cukrovím, sladcí kapři nebo vánočky. „Cukroví je asi pět kilo. Vánočky jsou z kila, kapříci přibližně taky. Výroba zabrala tak čtyři pět dní,“ vypočítává zákupská průvodkyně Šárka Němečková. Sama upekla a ozdobila všechno cukroví, které mohou návštěvníci zámku během prohlídek vidět.

Kromě adventních prohlídek nazdobenými místnostmi čeká na návštěvníky Zákup letos ještě jedna zajímavost. „Přes Vánoce bych chtěl dělat prohlídky, kdy se obleču do kostýmu a chtěl bych provádět návštěvníky jako náš poslední majitel císař Karel I., protože letos si připomínáme sto let od jeho úmrtí. Dokonce jsem se už kvůli tomu přestal holit pod nosem, abych měl knírek,“ dodává se smíchem zákupský kastelán Vladimír Trégl.

Na Liberecku mohou návštěvníci načerpat sváteční náladu již první adventní víkend, 26. a 27. listopadu, kdy se na Sychrově konají adventní trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. O třetím adventním víkendu je pak možné navštívit hrad Grabštejn. Nabídne bohatý program včetně speciálních prohlídek, dětských dílniček, vánočního trhu a adventního koncertu.