Potravinářství, životní prostředí a sanace, výroba léčiv, kosmetika, vývoj speciálních textilií to všechno je chemický průmysl. Obor budoucnosti s širokým uplatněním. Přesto v mnohých hlavách žáků základních škol přetrvává pohled, kterým svůj vztah k tomuto předmětu vyjádřila jedna osmačka, na otázku: co si myslíš o chemii? Fuj! Napsala do odpovědi.

Těžko říct, zda za to mohou špatné a často jen teoretické výklady ve školních hodinách, kde dětem chybí pokusy i vysvětlení, k čemu jsou vlastně ty vzorečky chemických rovnic a vlastnosti prvků v životě dobré.

Napravit pohled a vzbudit zájem o obor, který se při kvalitním výkladu zapáleného pedagoga může stát skutečným dobrodružstvím, se snaží řada projektů. Například loňský Rok chemie, Chemie v ulicích, Chemické jarmarky či další akce v rámci projektu Česká hlava nebo různé chemické olympiády.

Jednou z užitečných aktivit je i soutěž o nejlepšího mladého chemika, kterou před šesti lety vyhlásila SPŠCH v Pardubicích. A z východních Čech přeskočily jiskry do celé země. „Po úspěšném loňském ročníku se soutěž rozrostla natolik, že překročila regionální hranice a stala se celorepublikovou záležitostí," potvrzuje ředitel Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček.

Mladí chemici letos změří své síly ve čtyřech kategoriích jak v oblasti teoretických znalostí, tak i praktických dovedností.

Chemické pokusy i atraktivní výklad. Tím lákají školy nové studenty.

První kolo testování probíhá právě teď na základních školách. Druhého kola se přímo v pardubické průmyslovce zúčastní tři nejlepší z každé školy. Další testování rozhodne o třicítce nejúspěšnějších, kteří se probojují do semifinále.

To se uskuteční 8. ledna 2013 v laboratořích SPŠCH a prověří praktické dovednosti soutěžících. Sedm nejlepších pak postoupí do celostátního finále, jež proběhne na jaře příštího roku na Fakultě chemicko-technologické pardubické univerzity.

„Výsledky druhého a třetího kola rozhodnou i o pořadí v soutěži o školu s nejlepšími mladými chemiky. Tuto kategorii jsme nově zavedli proto, abychom ocenili kvalitní práci celé školy, nejen jednotlivce," doplnila Alena Volejníková ze SPŠCH.

Žáci se změní v učitele

Ani kolektivy tříd letos nepřijdou zkrátka. Pro ně je připravena soutěž o nejlepší chemický projekt „Chemie snadno a lehce". Žáci si vymění role s učitelem a připraví si takovou hodinu chemie, která by je opravdu bavila.

Zároveň bude vyhlášena soutěž o nejlepšího učitele chemie. Titul „krále chemikářů" získá ten kantor, jehož svěřenci dosáhnou nejlepších výsledků v druhém a třetím kole kategorie jednotlivců a v projektové části soutěže.

„Naším cílem je představit chemii jako hravou a užitečnou disciplínu, kterou má smysl studovat, protože nabízí široké možnosti uplatnění v praxi. Nadstandardní ceny jsou pak příjemným bonusem, který díky našim partnerům můžeme vítězům dopřát," upozornil ředitel Jan Ptáček.

Všichni finalisté regionálního kola budou oceněni. Ti nejlepší se mohou těšit například na netbook, i-Pad, dotykový mobilní telefon, digitální fotoaparát. Tečkou za soutěží pak bude celostátní finále o titul „mistra republiky".

Student libereckého gymnázia bodoval

Liberec Vynikajícího úspěchu dosáhl student třetího ročníku Gymnázia Jeronýmova v Liberci Josef Bajzík, který zvítězil v krajském kole Logické olympiády. V celostátním kole obsadil v silné konkurenci čtvrtou příčku.

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Je svým pojetím unikátní, protože se nejedná se o soutěž znalostní, ale vychází ze schopnosti samostatného logického uvažování.

„Nerozhodují naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Umístění našeho studenta považujeme za opravdu vynikající úspěch, tak vysoko se dostanou jen děti s IQ nad sto šedesát," oceňuje ředitel školy Jaroslav Šťastný.

Ta se úspěšně zapojila do 4. ročníku soutěže. „Z naší školy se zúčastnilo sedmnáct žáků nominačního kola mladších žáků, do krajského kola postoupilo deset," řekl ředitel libereckého gymnázia.

V konkurenci padesáti semifinalistů zabodovali Matěj Pur a Matěj Štula z kvarty, kteří obsadili třetí a čtvrté až páté místo. Ve starší kategorii postoupilo do krajského semifinále 8 studentů, přičemž z celého kraje jich bojovalo v semifinále 47. Kromě vítěze kategorie Josefa Bajzíka postoupil do celostátní soutěže i Josef Novák z oktávy.