„Veřejná zakázka na dodavatele byla prodloužena s ohledem na dodatečné dotazy ze strany zájemců. Vybírat dodavatele tak budeme po 24. září,“ říká kastelán zákupského zámku Petr Weiss. V plánu je kompletní obnova jižní části dvora od podlah po střechu. Nutná je především stabilizace budovy, komplexní oprava statiky a krovů.

Práce potrvají až do roku 2021. V obnoveném areálu by měla vzniknout stálá expozice Zapomenuté zámky, která by připomínala osud objektů, které už neexistují, nejsou veřejnosti přístupné, nebo mají jiné využití jako například domovy seniorů či školy. V přízemí chce zámek představit expozici zaměřenou na dopravu v době, kdy Habsburkové využívali Zákupy jako letní rezidenci.

Pěvkyně Lívie Obručník Vénosová, herečka Karolína Baranová a tanečník Rory Ferguson. To jsou vítězové letošního ročníku Liberecké Thálie.
FOTO: Diváci udělili Liberecké Thálie. Zájem o hlasování se zdvojnásobil

Projekt, který Národní památkový ústav (NPÚ) pečlivě připravoval téměř pět let, řeší záchranu jižní části hospodářského dvora, tedy asi třetiny celého areálu. Jeho součástí je i architektonicky unikátní konírna, v níž bylo v minulosti ustájeno až 60 koní. Na současném havarijním stavu se nejvíce podepsalo období po roce 1918, kdy dvůr sloužil jako státní statek. V malé konírně parkovaly traktory, ve velké byla uskladněna zemědělská chemie. Údržba zcela chyběla a postupné chátrání následně urychlila i nezdařená privatizace z počátku 90. let, kdy z objektu zmizela řada cenných prvků.

Do vlastnictví státu se hospodářský dvůr vrátil v roce 2003, od roku 2010 je národní kulturní památkou. „Jsem velmi ráda, že se Národní památkový ústav rozhodl barokní konírnu u zámku v Zákupech zachránit. Pokud se podaří obnovit celý tento nádherný zámecký komplex, dostanou Zákupy zpět svou reprezentativní dominantu,“ uvedla krajská radní Květa Vinklátová.

V sobotu se v Liberci v rámci Dnů evropského dědictví otevřelo 29 objektů, do kterých veřejnost mnohdy nemá přístup.
FOTO: Dny evropského dědictví v Liberci otevřely 29 nepřístupných objektů

Na rekonstrukci barokního areálu dlouho scházely peníze. Loni NPÚ uspěl s žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, ze kterého do Zákup zamíří 95 milionů korun. Na úplnou opravu by bylo zapotřebí kolem půl miliardy.

Kromě dvora se v těchto dnech rozbíhají také práce na opravě krovů a střech hlavní budovy zámku. „V první fázi projde obnovou severní část. Návštěvníci musí počítat s tím, že na několik let zahalí zámek lešení,“ dodává kastelán Petr Weiss.