VZÁCNÝ DAR

Jak potvrdila mluvčí Libereckého kraje Markéta Dědková, roubenku se podařilo kraji získat darem. „Obrátila se na nás přímo rodina pana Harcuby," vysvětlil náměstek hejtmana Marek Pieter. O jedinečný dar by se mělo postarat Severočeské muzeum, které nad ním převezme správu.

Podle ředitele organizace Jiřího Křížka se nabízí hned několik možností k využití. Mohl by to být například památník rodiny Harcubů, další možností je plně funkční zprovoznění brusičské dílny nebo vznik regionální pobočky muzea, což je dlouhodobá vize.

AUTOR PĚTIKORUNY

Medailér, sklář a autor pětikoruny Jiří Harcuba, který zemřel v pětaosmdesáti letech v roce 2013, patřil k světoznámým sklářským výtvarníkům. Učil se brousit sklo v Harrachově, pokračoval ve studiu ve Státní odborné sklářské škole v Novém Boru, pak na pedagogické fakultě univerzity v Olomouci a na Umělecké-průmyslové vysoké škole v Praze.

Harcuba tvořil mince, medaile a skleněné reliéfy s portréty slavných umělců, vědců, politiků. Byli mezi nimi například Jan Amos Komenský, Albert Einstein, Franz Kafka, Antonín Dvořák, ale i třeba návrh pro obnovení esperantského pomníku ve Františkových Lázních zničeného nacisty.

Harcubovo dílo je vysoce ceněno ve světě, přednášel i na zahraničních vysokých školách. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách muzejních institucí v zahraničí i u nás. Neporušená domácí brusičská a rytecká dílna s historicky vzácným zařízením je v rámci republiky ojedinělá," dodává Hana Maierová, náměstkyně hejtmana.

Na závěr dodala mluvčí Dědková, k otevření roubenky však vede ještě dlouhá legislativní cesta. První zájemci se do ní podívají nejdříve za dva roky.