Návštěvy zámků už dávno nejsou jen prohlídkové okruhy s výkladem dějin a výčtem letopočtů. Kasteláni hradů a zámků se doslova předbíhají v lákavé nabídce, která exkurze do českých dějin oživí a nabídne poutavý program nejen pro milovníky historie. Už tento víkend možná nebudete vědět kam dřív. A co teprve ten příští, kdy si 14. května na den přesně připomeneme 700. výročí od narození Otce vlasti krále českého a císaře římského Karla IV.

BOŽENA NĚMCOVÁ A DĚTSKÝ DEN Například dnes je na Hrubém Rohozci připraven jarmark s dobovým zbožím a oslavy dětského dne. Pokud se k založení rodiny ale teprve chystáte, pak se nechte zlákat k prohlídce svatebně vyzdobených interiérů i zahrady na zámku Sychrov. „Tento víkend se tu konají už 6. Svatební dny," zve mluvčí Národního památkového ústavu se sídlem na Sychrově Lucie Bidlasová. Jestli dáte spíš přednost vyhlídce na krajinu, využijte mimořádného zpřístupnění zámecké věže na Lemberku. Hradu, který se stal domovem šlechtičně a léčitelce Zdislavě z Lemberka. Její svatořečení si tu připomenou o týden později. Kromě toho se tu rovněž příští týden uskuteční koncert houslisty Pavla Šporcla s cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble. Pokud jsou vašemu srdci blízké spíš východní Čechy a dílo Boženy Němcové, pak se vydejte do Ratibořic. Na zdejším zámku začíná výstava ilustrací k pohádkám spisovatelky, která nedaleko odtud vyrůstala. Kromě obrazů budou v interiéru zámku tento víkend k vidění hlavně květinové vazby a aranžmá.

KAREL IV. I FRANZ JOSEF

Speciální prohlídku si na příští víkend připravily Trosky. Ačkoliv hrad na čedičové skále tu Vartemberkové začali pravděpodobně budovat až dva roky po smrti Karla IV. (13161378), můžete se v rámci oslav 700. výročí jeho narození této době přiblížit. Například pomocí divadelní scénky nahlédnout, jak se ve 14. století zacházelo s nepoctivci. „Připraveno je vystoupení Máčení nepoctivého pekaře, ukázky šermu, středověké hudby, tanců a oslav, včetně jarmarku," přiblížila Lucie Bidlasová. Další výročí si příští víkend přiblíží návštěvníci Zákup. 100 let od smrti Františka

Josefa I. Mimochodem právě tady se 1. července 1900 konal sňatek následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este s hraběnkou Žofií Chotkovou.

Návštěvníci mohou využít program Klíč k památkám (www.klickpamatkam.cz), kdy se jim na papírový pas nebo do aplikace v mobilním telefonu načítají u pokladny kódy za každý vstup, na šestý objekt mají potom vstup zdarma a také možnost slosování o zajímavé ceny. „Na objektech ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově také platí možnost sníženého vstupného pro dospělého návštěvníka, pokud předloží vstupenku z letošního roku ze ZOO Liberec nebo ZOO Dvůr Králové sleva platí i obráceně při předložení nezlevněné vstupenky z objektu na pokladně ZOO," upozornila mluvčí NPÚ ÚPS Sychrov Lucie Bidlasová.