Airsofotové kuličky svištěly vzduchem, vojenské tanky se proháněly krajinou. Do celé akce se zapojilo na 1300 vyznavačů tohoto moderního druhu vojenského sportu z celé Evropy i česká armáda. Osmdesátihodinový maraton jedné z největších vojenských simulačních akcí v zemi skončil v neděli v osm ráno.

Hra nazvaná Protector je zasazena do fiktivní afghánské provincie Zábul, nad níž se tyčí vrch Ralsko se zříceninou stejnojmenného hradu. „Vytvoříme kus světa a je na hráčích, co se v něm stane. Víme, že tady bude mít guvernér otevřenou kancelář, v hlavním městě bude vydávat koncese a jednat s občany, ale to jsou věci, které by člověk věděl i v normálním životě. Jestli se tu objeví třeba povstalci, to už záleží na nich," popsal situaci při hře hlavní organizátor Josef Starý.

Kromě bojovníků se zbraněmi se do akce zapojují i neozbrojení civilisté. Na věrohodnosti celé akce přidávají například i speciálně vydávané noviny Islam Today.

„Není to ale jen o airsoftu, jsou tu účastníci, kteří si hrají na novináře, charitativní organizaci, lékaře bez hranic. Takže tu mohou být i mladší 18 let, ale vždy v doprovodu odpovědné osoby," uvedl Starý.

Protector je hra propracovaná do nejmenších detailů. Účastníci mají vlastní upravená auta a vybavení. Nádech skutečného boje dodává armáda. „Ze Žatce přijel obrněný Pandur, na místě byli pyrotechnici z Bechyně, operační skupina z Olomouce. Někteří vojáci se přímo zapojili do hry, jiní pořádali přednášky," řekla Eva Zítková z armády.

Pro vojáky je účast na simulačních bojích způsobem, jak se přiblížit veřejnosti.