Celý projekt, první svého druhu v Česku a zřejmě druhý ve střední Evropě, odstartoval už loni výstavou s názvem Jistíš mě. Návštěvníkům přiblížila počátky horolezectví ve skalních městech Českého ráje od samého počátku až po 80. léta minulého století.
„Setkala se s nebývalým úspěchem, šlo o jednu z nejnavštěvovanějších výstav v minulém roce. Běžně jsou výstavy navštěvované hlavně na začátku, pak zájem postupně opadá, ale tady lidé přicházeli opravdu až do posledního dne. Velkému zájmu se těšily i komentované prohlídky či muzejní noc věnovaná tomuto fenoménu," popsala úspěch, s jakým se expozice setkala, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová.
Dodala, že téma horolezectví je s Turnovskem úzce spjato a logicky se tak potkává se zájmem veřejnosti. „Zvláště když nejbližší podobné muzeum je až v Mnichově!" dodala.
Horolezci, horolezkyně, horolezčata…
Expozice bude zaměřená na historii, vývoj lezecké techniky i používaných pomůcek, slavné horolezce a jednotlivé skalní oblasti.
„Rozdělena bude do tří hlavních částí. V té první seznámí návštěvníky s historií skalního lezectví u nás i ve světě. Druhá vysvětlí vývoj lezecké techniky a pomůcek. Představí jednotlivé skalní oblasti a seznámí návštěvníky se jmény slavných horolezců, kteří se odtud vydávali do hor na celém světě. Třetí pak zahrne podrobnou databázi lezců i skalních útvarů a bude zaměřená odborněji," představila projekt jedna z kurátorek budoucí expozice, Alžběta Kulíšková.
V této souvislosti se muzeum obrací na veřejnost s prosbou o jakékoliv materiály. „Chceme vytvořit co nejširší databázi předmětů i informací. Co nebude součástí expozice, která bude hlavně zaměřena na laickou veřejnost, to chceme uchovat v depozitářích," popsala.
Muzeum ve sbírkách dosud nic podobného nemá. I v loňském roce už při výstavě organizátoři čerpali ze soukromých sbírek i exponátů, které do muzea přinášeli nadšení lezci.
„Naším cílem je vybudovat expozici, která bude atraktivní, zábavná, ale samozřejmě také poučná a stane se informačním centrem horolezeckého sportu v regionu," doplnila kurátorka Alžběta Kulíšková.
Záměr se líbí kraji i Němcům
Nová expozice by měla během několika let vyrůst v prostorách dnešní galerie. Do konce června bude hotov scénář, od něj se pak odvine projekt a jeho financování. Předběžně byly náklady odhadnuty na 15 milionů.
„Podstatné je, že záměr už loni schválil kraj. To tedy znamená, že by během funkčního období čtyř let měl být dokončen. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať, ale děláme všechno proto, abychom byli co nejlépe připraveni až se v příštím roce budou vypisovat dotace," přiblížila ředitelka muzea.
Peníze by mohly plynout z EU. Pokud by byly kráceny, sází muzeum ještě na takzvané "Norské fondy", kde je však na rozdíl od fondů EU padesátiprocentní spoluúčast. Reálnou šancí jsou také fondy pro příhraniční spolupráci.
„Je to logické. Skalní lezectví vyšlo z oblasti česko-saského Švýcarska, odkud se později díky německým horolezcům rozšířilo i sem. Němci byli první, kdo tady lezli. Není to tedy žádné umělé spojení," přiblížila Alžběta Kulíšková, která má na starosti historické sbírky muzea.
Velký zájem už mají dvě saská města. V jednom by měla vzniknout expozice podobná té zdejší, v druhém by ji dokonce chtěli rozšířit o umělé horolezecké stěny. „Které z měst to nakonec bude, se dozvíme v nejbližších dnech. Jsme tak trochu v pozici bohaté nevěsty, o kterou se uchází hned několik zájemců," doplnila.
Závdavek budoucí expozice chystají v turnovském muzeu opět i letos. Už 14. května tu zahájí novou výstavu věnovanou horolezecké fotografii. „Na vystavených snímcích uvidíme nejen vrcholky skal a výhledy, ale i samotné lezce v akci, jak je zaznamenali jejich kolegové horolezci," láká kurátor výstavy David Marek. Kolekce by měla návštěvníkům nabídnout zhruba 60 snímků.
Vystaveny budou fotografie různého stáří od počátků horolezectví až po dnešek. „Jediným požadavkem je, aby se týkaly zdejší oblasti," doplnil Marek. Výstava potrvá od 15. května do 30. června.