Tak je to tu ale s volební účastí téměř vždy. Proč? Jsou to jednoduché počty. Bedřichov, v němž například startuje Jizerská padesátka, má zhruba 330 obyvatel. Na víkendy a zejména v zimě a v létě se obec mnohonásobně rozroste. Volit prezidenta sem přišlo 527 voličů. Tedy nejen těch, kteří tu mají trvalé bydliště, ale i návštěvníků s voličskými průkazy.

Na výsledcích je topatrné. Právě Bedřichov se stal na Jablonecku výspou Jiřího Drahoše a převálcoval úřadujícího Miloše Zemana na plné čáře. Získal 40.6 %, zatímco Miloš Zeman necelých 10 procent, konkrétně 9.94 %,což mu tady vyneslo až páté místo.

Prezidentské volby v okrsku č. 6, v budově Základní školy 5. května v Jablonci nad Nisou.
ON-LINE: Miloš Zeman „zaválel“. Všude na Jablonecku ale nevyhrál

"Pražská kavárna zaúřadovala i na horách," poznamenala s nadhledem lyžařka z Prahy, jenž tráví s rodinou volební víkend, tak jako desítky dalších, právě v Jizerských horách. Další volbou v Bedřichově byl pak na 2. místě Pavel Fischer, který ale za vítězem v této obci hodně zaostával.

Zdroj: Deník/ Lenka Klimentová

Pravicovou baštou, kde výsledky ovlivnili lyžující voliči, se staly Albrechtice se skiareálem Tanvaldský Špičák. I zde vyhrál Drahoš. Prvenství si připsal také v Koberovech, v Kořenově, na Malé Skále, v Pulečném, v Radčicích a na Rádle.

Herna. Ilustrační snímek.
Jablonečané se vyslovili pro zákaz hracích automatů

Jak to na Jablonecku konkrétně dopadlo v celkovém pohledu? 34,18 % voličů vidí na Hradě stávajícího prezidenta Miloše Zemana dál a 27,46 procent dalo svůj hlas Jiřímu Drahošovi. V tomto okrese byla účast ještě o pár procent vyšší než před pěti lety. K volbám letos přišlo 61,87 procent lidí, což je konkrétně 45 122 lidí. Minule to v prvním kole bylo jen 58,60 %.