Letos třetím rokem proběhlo v Bedřichově přenášení žab pod patronací Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Liberec, Armillaria. „Jelikož na loukách začátkem dubna ještě ležel sníh, začalo letošní tažení ropuch obecných oproti loňskému roku o deset dnů později," přiblížila Eva Rydlová, organizátorka dobrovolníků. Sběr a přenášení žab zajišťovala skupina osmi aktivních dobrovolníků, příležitostně se přidávali další sběrači z Bedřichova, Jablonce a Liberce.

„Od 13. dubna do 7. května jsme přenesli 497 samiček, 730 samečků a 11 neurčených ropuch do přehrady, zpět jsme přenesli 108 samiček, 201 samečků a 50 dalších neurčených ropuch. Občas jsme na silnici sebrali i jiné obojživelníky, letos to bylo 13 skokanů a 5 čolků. Celkem jsme přenesli 1615 obojživelníků," vypočítala Eva Rydlová.

Po celou dobu žabího tažení panovalo poměrně suché počasí, ráno teplota klesala k bodu mrazu, přes den bylo tepleji, ale většinou svítilo slunce. Žáby byly tudíž aktivní až večer, když se začalo stmívat. Aby měli přehled o žabí aktivitě, hlídkovali pravidelně během dne i navečer, nicméně většinu žab letos přenosili v době od 20 do 23 hodin.

Hlídkování probíhalo na hlavní silnici v úseku od hotelu Jelínek do zatáčky nad parkovištěm, na ploše parkoviště a vedlejších silnicích od přehrady k Lesní chatě, ke koupališti a penzionu Horský dvůr. V době hromadného tažení proběhl příležitostný sběr na silnici od Královky až po Maliník, kde putovalo rovněž značné množství ropuch.

Zásadním vylepšením letošního sběru bylo pořízení sedmi nepřehlédnutelných cedulí, které upozorňovaly řidiče na probíhající žabí přesun. Cedule se velmi osvědčily, část řidičů zpomalila, někteří jezdili krokem nebo dokonce zastavili a vyháněli putující žabí páry ze silnice. Pořízení cedulí financovala obec Bedřichov.

Ropuchy v Bedřichově

Během předchozích let, kdy se ropuchám přes silnici nikdo nepomáhal, jich odhadem více než polovina skončila zajetá na silnici.

Přesto se v Bedřichově stále vyskytovaly v poměrně hojném počtu. Nezbytnou podmínkou pro udržení populace ropuch je zachování prostředí, které potřebují k životu po celý rok, což jsou v Bedřichově zejména mokré louky. S každou další stavbou, vysušováním a nešetrným častým sekáním trávy ubíráme nejen ropuchám jejich prostředí.

Louky s výskytem stovek rozmanitých rostlin a živočichů měníme na kultury vhodné nanejvýš pro desítky druhů. Dále obojživelníci potřebují vhodné prostředí k rozmnožování. V případě ropuch jsou to nádrže se stojatou vodou a vodními rostlinami, kolem kterých samice omotávají šňůry vajíček. Kromě přenášení přes silnici by ropuchám velmi pomohlo vybudování alespoň jednoho malého rybníčku, nejlépe v bažinách u cesty vedoucí od sjezdovek k centrálnímu parkovišti. Část ropuch by pak nemusela putovat přes silnici do přehrady.

„Všem, kteří letos pomáhali žáby přenášet, patří upřímný dík. Dále děkujeme ohleduplným řidičům, kteří zpomalili a snažili se žábám vyhýbat. Dalším příznivcům pak děkujeme za pomoc a podporu," posílá poděkování Eva Rydlová.